فارس/ روزنامه «ساندي تلگراف» انگليس گزارش داد جزئيات معاهده نظامي جديد استراليا، انگليس و ايالات متحده در اجلاس گروه هفت که ماه ژوئن در «کورنوال» انگليس برگزار شد، مورد بحث قرار گرفت اما «امانوئل ماکرون» رئيس‌جمهور فرانسه از آن بي‌اطلاع بود. 

بر اساس اين گزارش، عليرغم نشست دوستانه و پربار ژوئن بين جو بايدن رئيس‌جمهور آمريکا و ماکرون، در حاشيه، مذاکراتي مخفيانه بين بايدن، بوريس جانسون نخست‌وزير انگليس و اسکات موريسون نخست‌وزير استراليا در جريان بود که در آن موضوع زيردريايي هسته‌اي به طور خصوصي مورد بحث قرار گرفت.
طبق اين گزارش، با وجود هشدارها مبني بر اينکه چنين توافقي مي‌تواند به روابط با چين و پاريس آسيب برساند، «دومينيک راب» وزير خارجه وقت انگليس در مذاکرات مورد بحث در اجلاس گروه هفت شرکت کرد و طبق گزارش تلگراف، تمام اسناد مربوط به اين معاهده که با سرواژه‌هاي AUKUS شناخته مي‌شود، فوق محرمانه طبقه‌بندي شد.
در روزهاي گذشته معاهده غيرمنتظره سه کشور مذکور به جنجالي در روابط کشورهاي غربي بدل شده و به‌رغم آن که گفته مي‌شود هدف از آن تقابل با نفوذ چين است، تاکنون بزرگترين بازنده آن فرانسه بوده که قرارداد ۶۶ ميليارد دلاري براي تامين زيردريايي‌هاي تهاجمي با استراليا را در پي اين معاهده از دست داد.
سفير فرانسه در استراليا گفت مقامات ارشد کشورش پس از اعلام رسانه‌ها از لغو قرارداد زيردريايي هسته‌اي با استراليا مطلع شده و آن را اشتباهي بزرگ و خيانت توصيف کرد.
«ژان ايو لودريان» وزير خارجه فرانسه هم در واکنش به توافق نظامي واشنگتن با کانبرا گفت که آمريکا و استراليا دروغ مي‌گويند. وي همچنين درباره فراخواندن سفير اين کشور در واشنگتن و کانبرا گفت که اين موضوع عمق بحران را نشان مي‌دهد.
لودريان هشدار داد که اين توافق پيامدهايي را براي آينده پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو)‌ به همراه خواهد داشت.
سران کشورهاي آمريکا،‌ انگليس و استراليا بامداد روز پنجشنبه توافقنامه همکاري در حوزه‌هاي ديپلماتيک، امنيتي و نظامي در سراسر منطقه هند و اقيانوس آرام را امضا کردند. برنامه زيردريايي‌هاي اتمي استراليا اولين پروژه بزرگ اين توافق خواهد بود. در چارچوب اين معاهده به استراليا براي دستيابي به زيردريايي‌هاي اتمي کمک خواهد شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar