فارس/ «ذبيح الله مجاهد» معاون وزير فرهنگ و اطلاعات دولت موقت طالبان در واکنش به اعتراف آمريکا به کشتن غيرنظاميان در حمله پهپادي اخير در کابل، از ايالات متحده خواست تا مسئوليت کشتار و ظلم‌هاي گذشته خود را در افغانستان به عهده بگيرد.

«ذبيح الله مجاهد» معاون وزير فرهنگ و اطلاعات دولت موقت طالبان به گروه رسانه‌اي «سي‌جي‌تي‌ان» چين گفت: اين تنها رخدادي نيست که ايالات متحده مرتکب شده است. ۲۰ سال است که آن‌ها در افغانستان غيرنظاميان را به شهادت رسانده‌اند.
وي بار ديگر از جامعه بين‌المللي براي افغانستان درخواست کمک کرد.
اين اظهارات وي بعد از آن مطرح شده که با گذشت سه هفته از کشتار غيرنظاميان افغان در حمله اخير پهپادي آمريکا به منطقه‌اي در کابل و افزايش فشارهاي رسانه‌اي بر مقام‌هاي واشنگتن براي شفاف‌سازي در اين موضوع، پنتاگون بالاخره به اين جنايت اعتراف کرد.
«فرانک کنث مک‌کنزي» رئيس نظاميان تروريست آمريکايي در منطقه غرب آسيا موسوم به سنتکام شامگاه شنبه با اذعان به کشته‌شدن ۱۰ غيرنظامي از جمله ۷ کودک در حمله پهپادي ۲۹ اوت (هفتم شهريور) به کابل، اين حادثه را فقط «اشتباهي غم‌انگيز» توصيف کرد.
مک‌کنزي باز هم ضمن توجيه اين حمله، مدعي شد در آن زمان بسيار مطمئن بودند که در حال جلوگيري از تهديدي فوري براي نظاميان حاضر در فرودگاه کابل هستند.
اين در حالي است که پنتاگون در اين سه هفته اصرار داشت که در جريان آن حمله هوايي، يک بمب‌گذار انتحاري داعش را که خطري فوري براي نيروهاي ائتلاف آمريکايي در فرودگاه کابل داشت، از بين برده است.
بر اساس اين گزارش، مک‌کنزي در نشست خبري گفت: «بازرسان ما اکنون به اين جمع‌بندي رسيدند که آن حمله، يک اشتباه غم‌انگيز بود. اکنون به اين باور رسيده‌ام که افراد کشته‌شده در آن حمله، نه عضو داعش بودند و نه تهديدي براي نيروهاي آمريکا داشتند».
پيش از اين «جان کربي» سخنگوي وزارت دفاع آمريکا با توجيه حمله، گفته بود پنتاگون برنامه‌اي براي اعزام بازرس جهت تحقيق در اين خصوص ندارد. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar