فارس/ منابع رسانه‌اي گزارش دادند، در ادامه تنش‌هاي پاريس با کانبرا و واشنگتن بر سر توافق ساخت زيردريايي اتمي، امانوئل ماکرون رئيس‌جمهور فرانسه با جو بايدن همتاي آمريکايي تماس مي‌گيرد.

منابع رسانه‌اي غربي خبر دادند، بعد از اعتراض‌هاي فرانسه درباره توافق اخير استراليا با آمريکا و فرانسه، امانوئل ماکرون رئيس‌جمهور فرانسوي‌ها درصدد رايزني با جو بايدن  است.
بنا بر گزارش اسکاي نيوز، رئيس جمهور فرانسه طي چند روز آينده با رئيس جمهور آمريکا در مورد اقدام استراليا در لغو سفارش زيردريايي از پاريس به نفع توافق امنيتي سه جانبه با واشنگتن و لندن تماس مي‌گيرد.
جو بايدن به همراه نخست‌وزيران انگليس و استراليا بامداد پنجشنبه هفته گذشته يک توافقنامه براي همکاري در حوزه‌هاي ديپلماتيک، امنيتي و نظامي در سراسر منطقه «ايندوپاسفيک» (مناطق حائل بين دو اقيانوس‌ هند و اقيانوس آرام) امضا کردند.
برنامه زيردريايي‌هاي اتمي استراليا اولين پروژه بزرگ اين توافق خواهد بود. در چارچوب اين معاهده به استراليا براي دستيابي به زيردريايي‌هاي اتمي کمک خواهد شد.
جو بايدن در اين مراسم گفته بود:‌ «مشارکت دفاعي با بريتانيا و استراليا، سرمايه‌گذاري در اتحادها و نوسازي آنها براي مقابله با تهديدها است و به حفظ توانايي‌هاي نظامي کمک مي‌کند».
«بوريس جانسون» نخست‌وزير انگليس نيز اين توافق به عنوان «يکي از پيچيده‌ترين و فني‌ترين پروژه‌هاي جهان» ياد کرد و گفت:‌ «هدف اين توافق براي همکاري جهت حفظ ثبات و امنيت در هند و اقيانوس آرام است».
برخي رسانه‌ها و تحليلگران، هدف اصلي و پنهان از تشکيل اين معاهده را تقابل با نفوذ روزافزون چين در شرق آسيا و ديگر مناطق جهان دانسته‌اند.
سفير فرانسه در استراليا توافق نظامي واشنگتن-لندن-کانبرا را «خيانت و اشتباهي بزرگ» توصيف کرد و گفت، مقامات ارشد فرانسوي پس از اعلام رسانه‌ها از لغو قرارداد زيردريايي اتمي با استراليا مطلع شدند.
«ژان ايو لودريان» وزير امور خارجه فرانسه نيز از تصميم استراليا در خصوص ترک توافق ۹۰ ميليارد دلاري زيردريايي با يک شرکت فرانسوي به‌شدت انتقاد کرد.
به گفته لودريان، «اين واقعاً خنجر از پشت است. ما با استراليا رابطه مبتني اعتماد برقرار کرده‌ايم. اين اعتماد تضعيف شده است. و امروز من از فسخ اين قرارداد عصباني هستم».
فرانسه همچنين در اعتراض به اين اقدام استراليا و توافقش با آمريکا و انگليس، سفيرانش را از کانبرار و واشنگتن براي مشورت فراخواند

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar