فارس/ وزير خارجه سابق آمريکا هشدار داد که «جو بايدن» رئيس جمهور ايالات متحده در حال انجام اقدامات خطرناک در قبال کره شمالي است و عدم پاسخ منسجم وي به اقدام‌هاي  تحريک آميز پيونگ يانگ اعتبار آمريکا در قبال متحدان خود که خواهان رهبري ايالات متحده هستند را به خطر مي‌اندازد.

به نوشته روزنامه «واشنگتن تايمز» «مايک پامپئو» وزير خارجه سابق آمريکا در نشست مجازي روز شنبه با حضور برخي ديپلمات‌هاي سابق آمريکايي برگزار شد، گفت: «نگران هستم که ايالات متحده به سياست صبر راهبردي در دوران اوباما بازگردد.»
پامپئو به سال‌ها مشاجره بر سر کره شمالي توسط دولت‌هاي سابق بوش و اوباما  و تشديد تحريم‌ها در دوران ترامپ و ساير فشارها بر پيونگ يانگ  که منجر به نشست خلع سلاح هسته‌اي بين او و «کيم جونگ اون» رهبر کره شمالي شد، اشاره کرد.
پامپئو حرکات خطرناک بايدن را در کره شمالي هدف قرار داد و با اشاره به نشانه‌هاي نگران کننده اخير مبني بر حرکت جديد در تحقيقات اتمي تاسيسات «يونگ بيون» در کره شمالي  گفت: «انتخاب قاطعانه نه فشار و نه ديپلماسي به کيم و رژيمش فرصت بيشتري براي ايجاد زرادخانه خود مي‌دهد. اگر دولت بايدن همچنان رو به زوال باشد، به کره شمالي زمان بيشتري مي‌دهد تا تحريم‌ها را زير پا بگذارد.»
وي همچنين به ادعاهاي اخير کره شمالي مبني بر آزمايش موفقيت آميز موشک‌هاي کروز دور برد اشاره کرد
پامپئو گفت: «آنها در حال آزمايش دولت بايدن هستند که چگونه واکنش نشان خواهد داد.»
وي افزود که تاکنون، دولت آمريکا  برابر تحريکات جديدي که متحدان ايالات متحده، کره جنوبي و ژاپن را برهم زده ، تا حد زيادي سکوت کرده است. در حالي که بايدن تحريم‌هاي موجود عليه پيونگ يانگ را حفظ کرده است ، تحريم‌هاي جديدي را اضافه نکرده است.
پامپئو در ادامه با اشاره به تهديدات از سوي چين، پيشنهاد کرد که واشنگتن بايد بيشتر بر تهديدات چين به ويژه در هند و اقيانوس آرام تمرکز کند.
وي مدعي شد: «اشتباه نکنيد، چين يک نيروي بي ثبات کننده براي اين منطقه است. پکن در حال تجاوز به تايوان است و در حال ساخت 250 سيلوي موشکي اتمي جديد است.»
پامپئو افزود که چين همچنين دور زدن تحريم‌هاي کره شمالي را ادامه مي‌دهد، رفتاري که به گفته وي  ساز و کار  فشار حداکثري عليه  کيم را تضعيف مي‌کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar