ايسنا/ هيئتي از دولت موقت افغانستان وابسته به طالبان با اعضاي اتحاديه جهاني علماي مسلمان براي الهام گرفتن از ايده‌ها پيرامون ساخت کشور و حفظ آن و استفاده از نصايح متخصصان ملاقات کرد.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌اي القدس العربي، منابع گفتند، اين سفر با هدف تاکيد بر تمايل طالبان به استفاده از تجربيات انجام گرفت؛ تجربيات و درس‌هايي که آنها را از اشتباهات دور کند تا کشور را به نحو مطلوب اداره کنند.
بنا به گفته منابع، دکتر احمد الريسوني، رئيس اتحاديه جهاني علماي مسلمان و دکتر علي قره داغي، دبيرکل اين اتحاديه در حضور محمد اليافعي از ديگر مقامات اين اتحاديه از هيئت دفتر سياسي امارت اسلامي افغانستان استقبال کردند.
رياست هيئت طالبان را شيرمحمد عباس استانکزي، نماينده وزارت خارجه افغانستان، به همراهي مولوي مطيع الحق عضو دفتر سياسي، سهيل شاهين سخنگوي رسمي دفتر سياسي طالبان در بخش زبان انگليسي و محمد نعيم، ديگر سخنگوي رسمي دفتر سياسي برعهده داشت.
در بيانيه اتحاديه جهاني علماي مسلمان آمده است، الريسوني تاکيد کرد، اتحاديه جهاني از رهگذر برگزاري همايش‌ها و کنفرانس‌ها براي استفاده از تجارب و کارشناسي‌هاي ديگران در سيستم‌هاي آموزش، اقتصاد و سياست هرگونه پيشنهادي از سوي دولت و گروه طالبان را پاسخ مثبت خواهد داد.
قره داغي نيز نيز تصريح کرد: همه از پيروزهاي‌ طالبان خوشحال هستند و اين پيروزي‌ها متعلق به همه مسلمانان است.
قره داغي از دولت خواست اولويت خود را روي حکومت عادل به عنوان الگويي در اسلام، دين عدالت و رحمت، بگذارد.
او اظهار کرد: اتحاديه مي‌تواند کميته اقتصادي تشکيل دهد که شامل کارشناسان باشد و گزارش‌هايي را براي بهبود امور اقتصادي، سياست‌گذاري‌ها، شرکت‌ها، بانک‌ها واستراتژي توسعه فراگير ارائه کنند.
در زمينه آموزشي نيز اتحاديه جهاني علماي مسلمان ابراز نظر کرد که امکان مشارکت در اين زمينه وجود دارد براي بهبود آموزش، رشد اخلاقيات، آموزش با تکيه بر اصول و تعامل با تحولات از طريق‌ اجتهادات علمي انجام مي‌شود.
هيئت طالبان نيز از زبان شير محمد عباس استانکزي تاکيد کرد، دليل سفر تشکر حضوري از اتحاديه به دليل پيامش به نخست‌وزير موقت افغانستان بود.
او اشاره کرد: افغانستان نياز به توصيه‌ها و ارشادات علما دارد و اين نقش آنها در طول تاريخ بوده است و ما از علماي اتحاديه مي‌خواهيم اين نقش را براي ايجاد کشور افغانستان و حفظ آن ايفا کنند.
استانکزي بيان کرد: دولت افغانستان از اشتباهات دولت‌هاي قبلي که کشوري فروپاشيده به لحاظ اقتصادي به جا گذاشتند، رنج مي‌برد. 70 درصد مردم افغانستان زير خط فقر زندگي مي‌کنند، مضافا اينکه ما در مقابل دشمن رسانه‌ها و تبليغات و مشکلات اقتصادي و تحريم هستيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar