ايسنا/ روزنامه انگليسي تلگراف جزئيات ماموريت مشترک محرمانه امارات و اسرائيل را که اولين بار در نوع خود بود، فاش کرد. اين ماموريت مربوط به خارج کردن ده‌ها افغان از کشورشان پس از تسلط طالبان بر افغانستان بود.

اين روزنامه در گزارش خود نوشت: اين ماموريت در اوايل ماه جاري ميلادي انجام گرفت و جزئي بوده و اولين "پروژه انساني" بين امارات و اسرائيل محسوب مي‌شد که بدون اطلاع طالبان اجرا شد.
طبق گزارش اين روزنامه، تيمي که ماموريت را اجرا کرد از تماس‌هاي محلي براي جمع‌آوري ۴۱ شهروند افغان از مخفيگاه‌هاي مختلف در کابل استفاده و آنها را با اتوبوسي از نقاط ايست بازرسي طالبان عبور داد و پس از عبور از مرزها به سمت تاجيکستان و سپس به صورت هوايي به امارات منتقل کرد.
اين روزنامه در گزارش خود توضيح مي‌دهد: ماموريت شامل ده‌ها دختر از دو تيم ورزشي موتورسواري، تيم رباتيک، فعالان حقوق بشر، خواننده‌اي معروف و تعدادي از نزديکانشان بود. برخي نيز از روحانيوني بودند که بيشتر در معرض خطر از جانب طالبان قرار داشتند.
يوتام بوليزير، مدير اجرايي سازمان IsraAID، به روزنامه تلگراف گفت، تيمي که اين ماموريت را اجرا کرد طي جمع کردن اين افراد از مخفيگاه‌هايشان در کابل بدون اطلاع طالبان نهايت احتياط را به خرج داد.
اين روزنامه افزود: اين افغان‌ها به سلامت از نقاط ايست بازرسي عبور کردند، اما به شکل موقت در مرزهاي تاجيکستان گير کردند و دو روز را در منزلي امن در ميان حالتي از تنش و نگراني به دليل وجود گسترده نيروهاي طالبان در منطقه به سر بردند.
اما در نهايت امر دولت تاجيکستان به آنها براي ورود به خاک خود چراغ سبز نشان داد و از آنجا با هواپيمايي که سيلوان آدامز، ميلياردر اسرائيلي کانادايي اجاره کرده بود، به سلامت به امارات منتقل شدند و آدامز نقشي مهم در قانع کردن دولت دوشنبه براي گشودن مرزهايش به روي اين افغان‌ها ايفا کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar