ایرنا/ وزارت امور خارجه کره شمالی روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اتحاد جدید آمریکا در منطقه هند و اقیانوسیه و توافق زیردریایی اتمی با استرالیا(آکوس) می‌تواند یک رقابت تسلیحاتی اتمی در منطقه ایجاد کند.

به گزارش "سوت چین مورنینگ پست"،  یک مقام در وزارت خارجه کره شمالی به رسانه دولتی "کی سی ان ای" این کشور گفت: اینها اقدامات بسیار نامطلوب و خطرناکی هستند که تعادل استراتژیک در منطقه آسیا و اقیانوسیه را بر هم می‌زنند و زنجیره‌ای از رقابت تسلیحات هسته‌ای را به راه می‌اندازند. 
وی افزود: این نشان می‌دهد که آمریکا مقصر اصلی نابودی سیستم بین المللی عدم اشاعه هسته‌ای است. 
کره شمالی که دارای سلاح هسته‌ای است روز چهارشنبه دو موشک به سمت دریا شلیک کرد. سئول ساعاتی بعد یک موشک بالستیک را از زیر دریایی با موفقیت آزمایش کرد و به این ترتیب به هفتمین کشور جهان با این فناوری تبدیل شد. 
این مقام در وزارت خارجه کره شمالی افزود: طبیعی است که کشورهای همسایه از جمله چین این اقدامات غیر مسوولانه را محکوم کرده و آن را عامل صدمه به صلح و ثبات در منطقه دانسته‌اند. رفتار دو پهلوی آمریکا پس از آغاز به کار دولت جدید این کشور کاملا مشخص شده است. این اقدامات نظم پذیرفته شده جهانی را از بین برده و صلح و ثبات جهانی را به طور جدی تهدید می‌کند. 
وی همچنین اعلام کرد در صورت تاثیر این توافق جدید بر امنیت داخلی کره شمالی، این کشور اقدامات متقابلی انجام خواهد داد. 
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا ۲۵ شهریور ماه در یک ویدئو کنفرانس از کاخ سفید با نخست وزیران انگلیس و استرالیا از مشارکت و همکاری امنیتی – نظامی جدید موسوم به آکوس (AUKUS) میان سه کشور خبر داد و گفت این مشارکت در مورد سرمایه گذاری بر روی بزرگترین منبع قدرت ما است. 
بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، مقامات ارشد دولت آمریکا در مورد این همکاری به خبرنگاران گفتند که تحت مشارکت اعلام شده توسط جو بایدن، بوریس جانسون و اسکات موریسون نخست وزیران انگلیس و استرالیا، آمریکا فناوری و توانایی استقرار زیردریایی‌های هسته‌ای را در اختیار استرالیا قرار می‌دهد. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar