فارس/ یک اندیشکده نظامی دولتی کره شمالی با انتقاد از آزمایش موشکی کره جنوبی از زیردریایی، گفت تداوم توسعه این موشک‌ها باعث آغاز دوباره تنش‌های مرزی می‌شود.

شلیک موشک بالستیک از زیردریایی ارتش کره جنوبی در روز چهارشنبه، با واکنش اندیشکده نظامی کره شمالی همراه شد.

«جانگ چانگ ها» رئیس آکادمی علوم دفاعی ملی کره شمالی - به عنوان یکی از مراکز دولتی تهیه و تولید تسلیحات - امروز (دوشنبه) در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رسمی این کشور (KCNA)، گفت شلیک موشک از زیردریایی کره جنوبی «ناشیانه و مبتدی» بود.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» به نقل از این مصاحبه، جانگ با «نامرتب» توصیف کردن آزمایش موشکی اخیر کره جنوبی، گفت تصاویری که از آن پخش شده نشان می‌دهد که آن موشک حتی شکلی شبیه موشک‌های بالستیکی که از زیردریایی شلیک می‌شوند را ندارد.

وی در این مصاحبه توضیح داد موشک شلیک‌شده بنظر نسخه‌ای از موشک بالستیک سطح به سطح «هیونمو» است که روی آن کلاهک جنگی تقلیدشده از روی موشک هندی «کِی-۱۵» نصب گردیده است.

بر اساس این گزارش، رئیس اندیشکده نظامی کره شمالی با بیان اینکه کره جنوبی هنوز با دستیابی به فناوری‌های مهم شلیک‌های زیرسطحی فاصله دارد، اظهار داشت: «به بیان دیگر، این [آزمایش] را باید یک کار شلخه بنامیم. اگر آن واقعا یک موشک بالستیک زیردریایی بود، پس فقط در مرحله ابتدایی و نوزادی قرار داشت».

جانگ با بیان اینکه سلاح مذکور کره جنوبی هنوز به فاز داشتن ارزش استراتژیک و فنی نرسیده، به کنایه گفت: «چه برسد به اینکه تهدیدی برای کره شمالی باشد. اما تلاش‌های جنوب برای ارتقای تسلیحات زیردریایی، نشانه واضحی از افزایش تنش‌های نظامی در شبه جزیره کره است. همچنین این امر ما را بار دیگر هوشیار کرده و نسبت به کاری که می‌کنیم، مطمئن می‌سازد».

به نوشته رویترز، وزارت دفاع کره جنوبی هنوز به این اظهارات پیونگ‌یانگ واکنش نشان نداده است.

چهارشنبه هفته قبل بود که اندکی پس از آزمایش موشکی کره شمالی، سئول نیز اعلام کرد توانسته به‌طور موفقیت آمیزی از یک زیردریایی، موشک بالستیک شلیک کند. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar