ایرنا/ سناتور جمهوری‌خواه آرکانزاس از جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به دلیل گذراندن تعطیلات آخر هفته خود در منطقه ساحلی ایالت دلاور در حالیکه به گفته او آمریکایی‌ها هنوز در افغانستان سرگردان هستند، انتقاد کرد.

تام کاتن روز دوشنبه در مصاحبه اختصاصی با فاکس نیوز که در مواردی چون افغانستان، بحران مرزی، انتخابات ۲۰۲۴میلادی صحبت می کرد، افزود سفر آخر هفته رئیس جمهوری به منطقه ساحلی ایالت دلاور "شرمساری " را هم به "تحقیر" اضافه می‌کند.

این سناتور جمهوری خواه اظهار کرد: من فکر می کنم این یک شرمساری است. به سادگی، شرمساری را به تحقیر رهاکردن بی پروای آمریکایی‌ها در افغانستان توسط جو بایدن اضافه کنید.

کاتن ادامه داد: بایدن تصمیم گرفت نیروهای ما را تا ۱۱ سپتامبر(۲۰ شهریور) از افغانستان خارج کند که به نظر او یک تاریخ نمادین سیاسی بود. اما این یک زمان تاکتیکی فاجعه‌بار در بحبوحه جنگ بود زیرا طالبان برای جنگ دوباره آماده شده بودند.

وی اضافه کرد: بایدن وعده "ماندن" در افغانستان تا زمانی که همه آمریکایی‌ها تخلیه شوند را شکست و منجر به این شد که پرچم طالبان بر فراز سفارت آمریکا در حال پرواز است.

این سناتور جنگ‌طلب آمریکایی همچنین بایدن را متهم کرد که با افزودن اهانت به نقض عهد خود، آمریکایی‌هایی را که در حال حاضر پس از خروج ارتش آمریکا، در افغانستان گرفتارند، جریحه‌دار کرده است.

به گفته کاتن، دولت بایدن همه دارندگان "گرین کارت" و خانواده‌های آنها و افغان‌هایی را که در کنار سربازان آمریکا خدمت می‌کردند و برای مهاجرت به آمریکا مورد تأیید قرار گرفتند، در افغانستان جا گذاشته‌اند و در عوض، هزاران افغان که تحت قوانین آمریکا، هیچ ارتباط قابل ملاحظه‌ای با آمریکا نداشتند یا از حق مهاجرت برخوردار نبوده‌اند، به آمریکا آورده شده‌اند.

کاخ سفید از اظهارنظر درباره این مطالب سناتور جمهوری‌خواه درباره خروج مرگبار دولت از افغانستان که منجر به کشته شدن ۱۳ سرباز آمریکایی در انفجار انتحاری ماه گذشته در کابل شد، خودداری کرد.

آمریکا پس از ۲۰ سال اشغالگری در افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم، سرانجام مجبور به ترک این کشور شد و تمام اماکن و تاسیسات نظامی و دیپلماتیک خود را تخلیه کرد.

این اقدام باعث فراری شدن اشرف غنی و تسلط گروه طالبان بر افغانستان شد که وعده داده است دولتی فراگیر تشکیل دهد و به حقوق زنان احترام بگذارند.  

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar