تسنیم/ به دنبال رسوایی اخیر و افزایش تنش در روابط پاریس-کانبرا نخست وزیر استرالیا اعلام کرده که برنامه‌ای برای دیدار با رئیس جمهوری فرانسه در حاشیه جلسات سازمان ملل ندارد.

به نقل از رویترز، اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا امروز (سه شنبه) گفت که این هفته در سازمان ملل با رئیس جمهوری فرانسه درباره ناراحتی پاریس از لغو قرارداد 40 میلیارد دلاری زیردریایی صحبت نخواهد کرد.

لغو این قرارداد که با تحریک آمریکا و انگلیس انجام شد باعث عصبانیت فرانسه شد تا جایی که وزیر خارجه فرانسه استرالیا را به خنجر زدن از پشت متهم کرد و به دنبال آن سفرای فرانسه از کانبرا و واشنگتن فراخوانده شدند.

هرچند بایدن به دنبال صحبت با امانوئل ماکرون و تلاش برای کاهش تنش ایجاد شده است اما موریسون گفت که قصد ندارد جلسه جداگانه‌ای با رهبر فرانسه داشته باشد.

موریسون در نیویورک به خبرنگاران گفت: درحال حاضر فرصتی برای این کار وجود ندارد. مطمئنم که در زمان مناسب این فرصت فراهم خواهد شد.

اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه با فرانسه اعلام همبستگی کرد و به نوعی حرکت استرالیا را تهدیدی برای توافق تجارت آزاد با این بلوک دانست.

استرالیا و اتحادیه اروپا قصد دارند دور بعدی مذاکرات خود را در 12 اکتبر برگزار کنند. وزیر تجارت استرالیا روز دوشنبه ابراز امیدواری کرد که مذاکرات با اروپا باوجود ناراحتی فرانسه طبق برنامه دنبال شود.

موریسون تصمیم دارد پیش از سفر به واشنگتن و شرکت در جلسه گروه 4 (با حضور هند، ژاپن، استرالیا و آمریکا) با بایدن و رهبران اروپا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar