میزان/ هزینه آمریکا در جنگ افغانستان و بهایی که مالیات کنندگان آمریکایی درباره این موضوع پرداختند همچنان مورد بحث است.

جنگ طلبی مبتنی بر دروغ و سودجویی آمریکا  را به جایی نرسانده است.

به گزارش «واشنگتن پست»، اکنون جنگ در افغانستان به پایان رسیده است و پس از ۲۰ سال، بیش از ۲۴۳ هزار نفر، که عمدتا غیرنظامیان افغانستانی بودند، بر اثر این جنگ کشته شدند.

همچنین بیش از ۲ هزار نظامی ارتش آمریکا و بیش از ۴ هزار پیمانکار کشته شدند و چه کسی می‌داند چند تریلیون دلار از پول مالیات دهندگان آمریکایی، در این جنگ صرف شده است.

بسیاری از افرادی که از جنگ آمریکا در افغانستان حمایت می‌کردند می‌گفتند که اگر این جنگ انجام نشود به جان باختگان حوادث ۱۱ سپتامبر بی احترامی می‌شود؛ می‌توان به کسانی که در ۱۱ سپتامبر جان باختند توجه کرد و در عین حال از جنگ به اندازه‌ای قوی انتقاد کرد که دیوانگی را زودتر پایان دهد.

مرکز سیاست بین الملل «ویلیام دی هارتونگ» در دانشگاه براون به تازگی گزارشی با عنوان «سود جنگ: بهره‌مندان از افزایش هزینه‌های پنتاگون پس از ۱۱ سپتامبر»، منتشر کرد.

این گزارش می‎گوید که از زمان شروع جنگ در افغانستان، هزینه‌های پنتاگون بالغ بر ۱۴ تریلیون دلار بوده است که یک سوم تا نیمی از آن به پیمانکاران دفاعی اختصاص یافته است.

برخی از این شرکت‌های پیمانکاری دفاعی سود‌هایی بسیاری کسب کردند؛ سایر سود‌ها نتیجه اقدامات مشکوک یا فاسد تجاری بود که به هدر دادن، کلاهبرداری، سوء استفاده، افزایش قیمت یا سودجویی انجامیده است.

بر اساس این گزارش، مشکل سوددهی در جنگ این است که این جنگ با هدف ادعایی آمریکا در موضوع دیپلماسی در جهت حل مناقشات مغایرت دارد؛ به عبارت دیگر، حرص و طمع می‌تواند یک جنگ را طولانی کند.

با این وجود، بیشتر افراد به جای تفکر درباره نقش پول در ادامه جنگ افغانستان و حضور نظامی آمریکا در این کشور، صرفاً از چگونگی و نوع خروج آمریکا از افغانستان انتقاد می‌کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar