مهر/ وزیر دفاع فرانسه درباره توافق اخیر بین کانبرا و واشنگتن درخصوص لغو قرارداد خرید زیردریایی‌ از فرانسه و ایجاد پیمان "آکوس"، ایالات متحده آمریکا را به تلاش برای برانگیختن تقابل با چین متهم کرد.

به گزارش اسپوتنیک، فلورانس پارلی در جلسه پارلمان فرانسه گفت که افزایش قدرت و اقدامات چین ممکن است برای بسیاری از کشورها مشکلات جدی ایجاد کند.
وی افزود: فرانسه هم در منطقه هند-آرام حضور دارد زیرا نمی‌خواهد صدای کشورش و همچنین صدای اروپا نادیده گرفته شود اما تمایلی از سوی ایالات متحده آمریکا برای افزایش تنش با چین وجود دارد. من نمی‌خواهم پیش بینی کنم اما این مقابله ممکن است بُعد نظامی پیدا کند. آیا این چیزی است که ما برای صلح و روابط بین‌الملل در این منطقه مهم، می‌خواهیم؟
وزیر دفاع فرانسه هم‌چنین گفت که پاریس باید چندین گزینه برای تعامل بیشتر بین شرکای اروپایی درخصوص بحران مقابله با چین در نظر بگیرد.
استرالیا اخیرا یک همکاری امنیتی جدید را تحت عنوان "آکوس" با آمریکا و انگلیس اعلام کرد و به طور یک جانبه از توافق با فرانسه برای خرید زیردریایی‌های باراکودا خارج شد.
ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه تصمیم استرالیا را "خنجر از پشت" توصیف و تاکید کرد که مسئله اعتماد از میان رفته است. کلمنت بون، وزیر امور اروپای فرانسه هم تاکید کرد اروپا باید استقلال و دفاع از استراتژی خود را پس از این حادثه تقویت کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar