فارس/ «لیلیت ماکونتس» سفیر ارمنستان در آمریکا ضمن درخواست از جامعه بین‌المللی برای ایجاد صلح در منطقه، خواستار آزادی اسرای ارمنستانی از زندان‌های جمهوری آذربایجان شد.

در ابتدای گزارش العربیه درباره خانم لیلیت ماکونتس آمده است: «سفیر جدید ارمنستان در ایالات متحده که کمی بیش از یک ماه از حضورش (در این مقام) می‌گذرد، مشتاق به کار کردن و تقویت روابط بین ایروان و واشنگتن است».
این رسانه عربستان سعودی از مصاحبه با سفیر ارمنستان در آمریکا در محل این سفارتخانه خبر داد.
لیلیت ماکونتس ۳۷ ساله پیش از انتصاب به عنوان سفیر ارمنستان در آمریکا، مناصبی از قبیل رهبر اکثریت پارلمان ارمنستان و همچنین وزیر فرهنگ این کشور بود.
طبق گزارش العربیه، «ارمنستان طی سال‌های اخیر شاهد رونق اقتصادی بوده است اما همه‌گیری ویروس کرونا و بزرگ‌ترین تشدید درگیری با (جمهوری) آذربایجان همسایه (ارمنستان) در سال ۲۰۲۰، این رونق را متوقف کرد».
ماکونتس سفیر ارمنستان در آمریکا در این باره به العربیه گفت: "ما هنوز در حال بهبودی از نظر روحی و اقتصادی از جنگ هستیم».
ارمنستان و جمهوری آذربایجان سال گذشته بر سر منطقه قره باغ کوهستانی یک جنگ ۴۴ روزه را تجربه کردند و این جنگ با میانجیگری روسیه و توافق آتش‌بس پایان یافت.
طبق توافق ۱۰ بندی که روسای جمهور روسیه، جمهوری آذربایجان و نخست‌وزیر ارمنستان بیستم آبان ماه ۱۳۹۹ امضا کردند، جنگ بر سر قره باغ کوهستانی خاتمه یافت.
طبق این توافق، منطقه آغ‌دام و اراضی جمهوری آذربایجان در منطقه قازاخ که تحت سیطره جمهوری ارمنستان بود، به آذربایجان واگذار شد.
استقرار گروهی از نیروهای صلح‌بان فدراسیون روسیه شامل ۱۹۶۰ پرسنل نظامی در طول منطقه تماس قره‌باغ کوهستانی و در طول کریدور لاچین و  تحویل منطقه کلبجار و لاچین به جمهوری آذربایجان بخش دیگری از این توافق بوده است.
در بند هشتم این توافق تصریح شده است: «اسرای جنگی و سایر بازداشت‌شدگان و اجساد افراد کشته‌شده مبادله خواهند شد» (جزئیات بیشتر).
سفیر ارمنستان در آمریکا در مصاحبه با العربیه تاکید کرد، بهترین راه برای حل تنش‌ها بین ایروان و باکو از طریق «گروه مینسک» سازمان همکاری و امنیت در اروپا است. آمریکا، فرانسه و روسیه به صورت مشترک ریاست این گروه کاری را بر عهده دارند.
لیلیت ماکونتس گفت: «روسای این گروه درباره کار گروه و ضرورت رسیدن به راهکار، بسیار مثبت بوده‌‌اند».
سفیر ایروان بیانیه اخیر آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا درباره تعهد واشنگتن به نقش گروه کاری میسنک سازمان امنیت و همکاری در اروپا و تلاش‌هایش در قبال تنش‌ها با جمهوری آذربایجان استقبال کرد.
این مقام ارشد ارمنستانی در ادامه مصاحبه از عملکرد جمهوری آذربایجان در قبال اسرای جنگ سال گذشته انتقاد کرد.
به گفته لیلیت ماکونتس، «در سال 1994 ، ما وقتی (در اولین جنگ قره باغ) پیروز شدیم، همه اسیران جنگی را پس دادیم. مسخره است که آنها (جمهوری آذربایجان) همچنان اسرای جنگی ارمنستان را در اختیار دارند».
سفیر ارمنستان در آمریکا از کشورهای جامعه بین‌المللی خواست به این کشور در زمینه ایجاد صلح در و تلاش‌ها برای ترسیم خطوط مرزی با جمهوری آذربایجان کمک کنند.
وی افزود: «این چیزی است که ما می‌خواهیم: صلح. ما هرگز هیچ جنگی را با هیچ کشوری آغاز نکردیم و ما برنامه‌ای برای انجام چنینی کاری نداریم».
طبق گزارش العربیه، لیلیت ماکونتس از زمان ورود به آمریکا با مقام‌های وزارت خارجه، مجالس نمایندگان و سنای این کشور دیدارهایی انجام داده است.
طبق قوانین آمریکا، ماکونتس تا زمانی که اعتبارنامه او به عنوان سفیر به جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا تحویل داده نشود، اجازه دیدار با مقام‌های کاخ سفید را ندارد.
طبق گزارش العربیه، فرایند تحویل استوارنامه سفیر یک کشور خارجی به رئیس‌جمهور آمریکا، بین یک تا سه ماه زمان می‌برد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar