تسنیم/ در جلسه روز جمعه رهبران چهار کشور بزرگ موسوم به کواد، نخست وزیر ژاپن از توافق اخیر استرالیا با آمریکا برای دسترسی به زیردریایی هسته‌ای استقبال کرد.

به نقل از رویترز، یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن پس از جلسه روز جمعه کواد در واشنگتن گفت که رهبران ژاپن، آمریکا، هند و استرالیا بر سر همکاری در موضوعاتی مانند واکسن کرونا، انرژی پاک و همکاری های فضایی توافق کردند.

این چهار کشور متحد همکاری در قالب کوآد را در سال 2007 آغاز کردند. با این حال، رهبران این کشورها تا کنون قادر به برگزاری حضوری آن نبوده‌اند.

یک منبع دولت ژاپن اعلام کرد که سوگا در این جلسه از ایجاد توافق سه جانبه هفته گذشته بر سر زیردریایی های هسته‌ای استقبال کرد.

کوآد به دنبال رویکردی متحد در قبال چالش های مشترک در منطقه اقیانوس های هند و آرام است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت این چهار کشور دموکراسی هایی بزرگ با سابقه همکاری طولانی هستند. او افزود آنها می دانند که چطور کارها را به سرانجام برسانند، و از پس چالش ها بر آیند.

با اینحال رهبران این چهار کشور تاکید کرده‌اند که این اتحاد از نوع نظامی نیست. با این وجود، آنها تشدید تنش ها بین چین و همسایگانش را نیز مد نظر دارند. آنها بر سر راه های مقابله با تهاجم های دریایی پکن بحث و تبادل نظر کردند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar