ایسنا/ وزیر امور خارجه روسیه در یک نشست خبری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها سلاح‌های زیادی را در خاک افغانستان به حال خود رها کردند، اظهار کرد که خروج واشنگتن از افغانستان بدون فکر کردن در مورد عواقب آن صورت گرفت.

به گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در ادامه اظهاراتش عنوان کرد که نباید به افراط گرایی و تروریسم اجازه نفوذ به کشورهای همسایه را داد که این موضوع به طالبان بستگی دارد.
لاوروف خواستار پایبندی طالبان به وعده‌هایش شد و گفت: موضوع کاهش تحریم‌ها علیه طالبان در شورای امنیت مطرح نشد و این گروه باید به وعده‌های خود عمل کند.
وی در ادامه به تحولات سوریه اشاره کرد و افزود: تنها یک کانون تروریستی در سوریه در ادلب باقی مانده است و هیچ مشکلی برای مبارزه با تروریسم در آنجا وجود ندارد.
سرگئی لاوروف تأکید کرد که پایگاه‌های روسیه و ارتش سوریه در منطقه کاهش تنش ادلب مورد حمله قرار می‌گیرند، ولی ما اجازه ادامه چنین کاری را نخواهیم داد.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: نیروهای آمریکایی مناطق التنف و الرکبان در سوریه را اشغال کرده‌اند که این وضعیتی غیرقابل قبول است.
وزیر خارجه روسیه همچنین به توافق هسته‌ای با ایران و خروج یکجانبه آمریکا از برجام اشاره و اعلام کرد که تهران پس از خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای به اجرای تعهدات خود به مدت یک سال ادامه داد.
لاوروف خاطر نشان کرد: ما به احتمال دستیابی به نتایج مثبت در مورد از سرگیری توافق هسته‌ای خوشبین هستیم.
وی گفت: مقامات اوکراینی در اجرای توافقنامه مینسک شکست خوردند و به همین دلیل برخی از مردم انتخابات کریمه را تحریم کردند.
لاوروف افزود: واشنگتن شهروندان روس از کشورهای دیگر را ربوده و ما به توافقی برای استرداد آنها دست نیافتیم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar