فارس/ رئیس جمهور عراق در گفت‌وگو با شبکه سی ان ان گفت، منطقه نیاز به گفت‌وگو دارد و بغداد بیش از هر زمان دیگری به رفع اختلافات میان کشورهای منطقه خوش‌بین است.

«برهم صالح» رئیس جمهور عراق تاکید کرد که بغداد بیش از هر زمان دیگر به رفع اختلافات میان کشورهای منطقه خوش بین است.

برهم صالح که برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته است، در گفت‌وگو با شبکه خبری سی ان ان گفت: منطقه ما نیاز به گفت‌وگو دارد. ما همسایه هم هستیم و باید علیرغم اختلافات به جای بیگانه بودن با یکدیگر، وارد گفت‌وگو شویم.

رئیس جمهور عراق تصریح کرد: ما بیش از هر زمان دیگر به پشت سر گذاشتن بحران‌ها و اختلافات در منطقه خوشبین هستیم.

صالح ادامه داد: منطقه با مشکلات عمده‌ای روبرو است، در حالی که ما بر تروریسم و ​​افراط گرایی تمرکز می‌کنیم، باید به چالش‌های آینده مربوط به وضعیت اقتصادی پی ببریم.

رئیس جمهور عراق تاکید کرد: این منطقه نیاز مبرم به همکاری و برنامه ریزی برای ایجاد زیرساخت‌ها، توسعه و همکاری اقتصادی، مقابله با تغییرات آب و هوایی و تلاش برای برآوردن خواسته‌های مردم برای تامین شغل، آموزش با کیفیت و مراقبت‌های بهداشتی بهتر دارد  و شما نمی‌توانید منتظر بمانید تا دیگران این مسئله را برای ما حل کنند، ما باید خودمان روی آن کار کنیم.

وی افزود: عراق عرصه درگیری‌های منطقه‌ای و بین المللی با پول و جان عراقی‌ها بود و این وضعیت باید پایان یابد.

صالح تاکید کرد: عراق امن و با ثبات با حاکمیت کامل می‌تواند عرصه‌ای برای همگرایی منافع اقتصادی، زیرساخت‌ها، راه آهن و خطوط لوله انتقال گاز و نفت بین بازیگران منطقه از ایران، ترکیه و اعراب باشد.

رئیس جمهور عراق در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با سی ان ان گفت: درسی که پس از وقایع افغانستان و ۲۰ سال حضور آمریکایی‌ها در این کشور به دست آمد، این است که هر چقدر حمایت بین المللی وجود داشته باشد، بدون حمایت از حکومتی خوب، هیچ موفقیت و رستگاری وجود نخواهد داشت.

او افزود: فساد مانعی بر سر راه حکومتداری خوب، امنیت و ثبات است و حکمرانی خوب باید در قلب هرگونه حمایت بین المللی در هر منطقه‌ای از جهان باشد.

صالح تاکید کرد: آنچه در افغانستان اتفاق افتاد ترس از رشد گروه‌های تروریستی و داعش را افزایش می‌دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar