تسنیم/ فساد اخلاقی و انحرافات جنسی روز افزون در عربستان سعودی امروز دیگر قابل کتمان کردن نیست و به مشکلی بزرگ در این کشور تبدیل شده است.


عربستان شاهد تغییرات سریع در سطح جامعه با رهبری «محمدبن سلمان» ولیعهد سعودی جهت جذب قشر جوان جامعه است. این تلاش‌ها در واقع عبور کنترل نشده از خطوط قرمز دینی در جامعه این کشور است.

پایگاه خبری الخلیج الجدید نوشت: یک زن جوان سعودی « اسما»‌ اعلام کرد که در سایه تغییرات اصلاحات اجتماعی از سوی ولیعهد سعودی می‌تواند روابط غیراخلاقی با جنس مخالف خود در ساحل دریای سرخ در جده داشته باشد و حتی با جنس مخالف می‌تواند در یک مهمانی‌های شبانه روی شن و ماسه با همراه موسیقی پایکوبی کند.

این زن 32 ساله به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد:« خوشحالم که می‌توانم به ساحل مجاور بیایم و از فعالیت‌های مختلف مانند قلیان کشیدن، پایکوبی لذت ببرم».

اصلاحات و سرکوب‌گری محمد بن سلمان

از زمانی که محمد بن سلمان ، پسر« سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان در سال 2017 ولیعهد شد ، عربستان دچار تغییرات شدید اقتصادی ، اجتماعی و مذهبی شده است.

برگزاری کنسرت‌های موسیقی، پایان دادن به جدایی زنان و مردان در جشن‌ها،کاهش اختیارات کمیته موسوم به امر به معروف و نهی از منکر از جمله اصلاحات وی بود.اما این تغییرات با سرکوب بسیاری از منتقدان، روزنامه‌نگاران، مخالفان و فعالان حقوق بشری همراه بوده است.

ساحل « بیور بیتچ» در شهر اقتصادی ملک عبدالله (125 کیلومتری جنوب جده در غرب کشور) ، که در آگوست گذشته افتتاح شد ، یک تجربه جدید و تنها در عربستان ارائه می‌دهدکه دهه‌ها به عنوان محافظه کار شناخته شده است.

در طول روز ، مشتریان از ساحل با آب فیروزه‌ای نامحدود و ماسه سفید استفاده می‌کنند و زنان اجازه دارند بدون رعایت پوشش و حجاب در این مکان باشند. آن‌ها همچنین اجازه دارند تا حیوانات خانگی داشته باشند.

پس از غروب آفتاب ، موسیقی غربی از روی صحنه‌ای که در شن و ماسه تنظیم شده است با صدای بلند به گوش می‌رسد. در جلوی صحنه افراد پایکوبی مختلط انجام می‌دهند. به گفته یکی از مسئولان، مقامات ساحل مطمئن نیستند هر یک از زوجین ازدواج کرده‌اند یا خیر.

اسما تاکید کرد که زندگی در عربستان تغییر کرده است؛ چراکه قبلاً اینطور نبود و سالها زنان تنها در سواحل مخصوص به بانوان می‌توانستند فعالیت داشته باشند.

«محمد صالح» ، که پس از غیبت 10 ساله به عربستان بازگشت ، گفت: من تعجب کردم که آزادی و باز بودن در عربستان وجود دارد و یک ساحل عمومی برای همه مجاز است ، چیزی که شبیه به ساحل ایالات متحده آمریکا را نشان می‌دهد.

وی در ادامه افزود: هرگز تصور نمی‌کردم که در یک مهمانی شبانه مختلط در ساحل عربستان شرکت کنم.

این ساحل که برای ورود به آن حدود 300 ریال (80 دلار) هزینه دارد ، شامل بازی‌های بادی است و به زبان انگلیسی نام عربستان سعودی را در بر دارد.

عربستان به دنبال جذب 30 میلیون گردشگر

عربستان سعودی با جمعیت 35 میلیون نفری است ، در سال 2019 صدور ویزای توریستی فوری برای شهروندان 49 کشور ، عمدتا اروپایی ، پس از محدودیت عمده ویزا به کار ، حج و عمره آغاز شد.

عربستان سعودی در نظر دارد تا سال 2030 سالانه 30 میلیون گردشگر را به خود جذب کند و شهروندان خود را مجبور به صرف سرگرمی در کشور خود کند.

«بلال سعودی» مسئول رویدادهای شهر اعلام کرد که این ساحل علاوه بر جذب گردشگران از خارج ، بازدیدکنندگان داخلی را نیز هدف قرار می‌دهد.

تاجر جوان سعودی به اسم «دیما» که پوشش مناسبی نداشت، گفت: «احساس می‌کنم برای داشتن یک لباس خاص دیگر مجبور نیستم به خارج از کشور سفر کنم... چون همه چیز اینجاست»

«حدیل عمر» به انگلیسی گفت: «من اینجا بزرگ شدم و چند سال پیش اجازه نداشتیم به موسیقی گوش دهیم و به ساحل بیاییم، اما اکنون آزاد هستیم».

ولیعهد سعودی سرمایه‌های عظیم مالی را در بخش سرگرمی هزینه می‌کند تا جوانان سعودی را با سیاست‌های بی‌پروای خود منحرف کند و فساد و انحطاط را در عربستان گسترش دهد، علاوه بر این ولیعهد سعودی قصد دارد نقض حقوق و آزادی‌های بشر را در عربستان از خلال تغییرات گسترده اجتماعی که اخیراً ایجاد کرده است، بهبود ببخشد.

فعالان معتقدند ترویج فساد پازلی از استراتژی محمد بن سلمان برای تثبیت حکومت و گسترده نمودن نفوذ وی می‌باشد که میلیاردها دلار در این زمینه هزینه کرده است.

رواج ناهنجاری‌های اخلاقی در جامعه عربستان غیر مرسوم بوده و در سلطنت‌های قبلی خاطئین این موارد مجازاتی همچون زندان، شلاق در ملا عام و یا حتی اعدام را شاهد بودند. اما امروز عربستان شاهد تغییرات سریع در سطح جامعه با رهبری بن سلمان جهت جذب قشر جوان جامعه است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar