جماران/ مخالفان در ترکیه در اظهاراتی بی سابقه اردوغان و حزبش را به برنامه ریزی برای ترور مخالفان برای ماندن در قدرت متهم کردند.

 روزنامه رای الیوم در گزارشی نوشت: این روزها ترکیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور اش به شدت مورد توجه هستند زیرا در حالی که لیر ترکیه به سقوط خود در برابر دلار ادامه می دهد ،مشکلات این کشور با روسیه و آمریکا بیشتر می شود ، برای عملیات علیه کردها در سوریه مقدمه چینی می کند، احتمال بازپس گیری استان ادلب توسط ارتش سوریه بیشتر می شود و آمریکا فکر کردن به فروختن هواپیماهای«اف 35» به ترکیه را طول می دهد، ناگهان خبر می رسد که رئیس جمهور ترکیه و حزبش در حال برنامه ریزی برای ترورهای سیاسی جنجالی احتمالی هستند و این اتهام را مخالفان حزب حاکم در ترکیه وارد کرده اند.

این اتهام را نه یکی از تحلیلگران سیاسی یا روزنامه نگاران مخالف اردوغان مطرح کرده اند بلکه همچون یک غافلگیری ناراحت کننده توسط «کمال قلیچدار اوغلو»رهبر مخالفان ترکیه و رئیس حزب جمهوریخواه خلق  مخالف مطرح کرده است. قلیچدر اوغلو گفت که وی نگران رخ دادن جرایم سیاسی است اما به جزئیات بیشتر در این زمینه یا مشخص کردن نام های خاصی که در معرض ترور هستند نپرداخت اما تأکید کرد که اردوغان برای ماندن در قدرت دست به هر کاری می زند.

این نگرانی درباره ترورها را «سادات بکر» رهبر مافیای ترکیه که به امارات فرار کرده است نیز مطرح کرد و گفت که فهرست ترورهای سیاسی وجود دارد که نام«فهرست مرگ» بر آن گذاشته شده و توسط نظام حاکم تدوین شده و تأکید کرد که نام وی در این فهرست گنجانده شده است.

در تاریخ سیاسی معاصر ترکیه وضعیت سازماندهی شده از ترورهای سیاسی شاهد بود و حزب عدالت و توسعه حاکم بر ترکیه آن را به طرف های ناشناس حواله می داد. این در حالی بود که جماعت«خدمت» به رهبری «فتح الله گولن» روحانی معروف ترکیه ای را متهم به ترور می کرد؛ روحانی ای که اردوغان همچنان از آمریکا می خواهد که او را تحویل آنکارا دهد و تأکید می کند که دوران ترورهای طرف های ناشناس به پایان رسیده و هرگز بر نمی گردد.

زمان اتهام ها مهم است و در زمانی صورت می گیرد که احزاب ترکیه خود را برای رقابت در انتخابات آماده می کنند و به باور برخی مطرح کردن چنین سورپرایزهایی می تواند برای ضربه زدن به محبوبیت و جایگاه حزب عدالت و توسعه حاکم در میان افکار عمومی ترکیه مفید باشد؛ حزبی که برای راحت شدن از شر مخالفان برجسته و رقبایش به ترورهای احتمالی روی می آورد تا شاید در انتخابات ریاست جمهوری سال 2023 پیروز شود. این اتهام ها در هر صورت جنجال برانگیز است و در حالی مطرح می شود که نظرسنجی های ضد و نقیضی از کاهش یا افزایش محبوبیت اردوغان و حزب حاکم اش منتشر می شود و میان مخالفان نیز بر سر یک رقیب قوی برای رقابت با اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری آینده، حداقل تا کنون اختلاف دارد.

این اتهام ها که رهبر مخالفان آنها را مطرح کرد فقط رسانه ای نبوده است بلکه در پی آن دادستانی کل در آنکارا پایتخت نیز به جنب و جوش افتاده است و اعلام کرد که تحقیقاتی درباره ادعاهای «ترورهای سیاسی» را آغاز کرده است.

در حالی که پرونده اتهامات ترورهای سیاسی در حال بزرگ شدن است حرف و حدیث های در ترکیه درباره ضرورت ارائه اظهارات کمال قلیچدار و احضار وی یا رفتن بازجویانی برای دیدار با او برای شنیدن حرف هایش وجود دارد.

برخی مسئولان در حزب عدالت و توسعه حاکم به نوبه خود به این اتهام ها پاسخ داند و خواستار ارائه هر گونه سند و مدرکی در این زمینه به دادستانی کل شدند.

به رغم آن که اتهامات ترورهای  سیاسی به ضرر حزب عدالت و توسعه است اما نگرانی هایی نیز وجود دارد که حزب حاکم از این اتهام ها به نفع خود بهره ببرد و در صورتی که صحت آنها تأیید نشود به کسانی که این اتهام ها را مطرح کرده اند و در رأس آنها رهبر مخالفان ترکیه اتهام های برعکس بزند.سخنان«سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه که از افراد نزدیک به اردوغان است نشانه ای در همین زمینه است؛ سویلو در این زمینه گفت:کسی که چنین سخنانی به زبان می آورد کوچکترین مسئولیت در قبال عواقبی که سخنانش خواهد داشت و تأثیر آن بر جامعه و هزینه های گزاف آن ندارد.

سویلو این پرسش را مطرح کرد: «از کجا به این داده های اطلاعاتی دست پیدا کردند؟ این داده ها را دستگاه های امنیتی ترکیه اعلام می کنند و زمانی که از سازمان امنیت یا دستگاه اطلاعات در این زمینه پرسیدم جواب دادند که هیچ گونه اطلاعی در زمینه تهدیدات برای ارتکاب جرایم سیاسی ندارند.» در این جا به نظر می رسد که این وزیر وجود چنین اتهاماتی را به شدت رد می کند و تأکید می کند که «دستگاه اطلاعاتی» ترکیه از وجود چنین اتهاماتی بی خبر است.

به نظر می رسد که رهبران مخالفان تهدید به ترور را جدی گرفته اند، به طوری که «کورای آیدن»معاون حزب«خوب» در تأیید سخنان قلیچدار اوغلو گفت: « ما نیز شنیده ایم که ترورهای سیاسی رخ می دهد». در همین حال«احمد داوود اوغلو» رهبر حزب«آینده» در یک گفت و گو تصریح کرد: «همه باید در حالت آماده باش قرار بگیریم».

اکنون علامت سئوال هایی درباره رسیدگی بخش قضایی ترکیه به اتهام های ترورهای احتمالی در صورت رسیدن این پرونده به این بخش پس از تحقیقات دادستانی کل مطرح می شود.این در حالی است که انتقادهایی هم در داخل و هم خارج از ترکیه نسبت به «شفافیت» بخش قضایی ترکیه و دخالت نظام حاکم برای صدور حکم هایش با برکناری قاضی ها و تعیین قاضی های وفادار به حزب حاکم به شدت انتقاد می شود؛ همانطور که از دخالت نظام حاکم در ارتش و بانک مرکزی نیز انتقاد می شود. بر اساس فهرست کنفرانس اقتصادی جهانی در سال 2018 بخش قضایی ترکیه در زمینه معیارهای شفافیت و جایگاه مرکز 111 را در میان 140 کشور داراست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar