عصر ایران/ یک کتاب عربی با عنوان "جامعه شناسی همجنس‌گرایی" در نمایشگاه بین المللی کتاب ریاض به نمایش گذاشته شد. در این نمایشگاه کتاب‌هایی با اسم ، عنوان یا محتوای روابط نامشروع، سکولاریسم و جادو به نمایش درآمد


عربستان در سال‌های گذشته به دنبال مدرن‌سازی تصویر فوق محافظه‌کار خود در جهان بوده است و اینک در راستای همین سیاست، کتاب هایی را موضوع یا عناوین روابط نامشروع، سکولاریسم و جادو در نمایشگاه کتاب خود به نمایش درآمده است. 

، با وجود نمایش چنین آثاری در نمایشگاه کتاب، برخی از مقامات عربستان سعودی همچنان آن را غیراسلامی می‌دانند و برخی از ناشران نیز می‌گویند همچنان به خودسانسوری‌های خود ادامه می‌دهند.

 خبرگزاری فرانسه در گزارشی به نمایشگاه بین المللی کتاب روزهای قبل در شهر ریاض عربستان پرداخته و از "تابو شکنی" و "جسارت" ناشران در رابطه با ارائه کتاب هایی می گوید که در سال‌های گذشته تصور نمایش آنها در این کشور امکان نداشته است. 
 
این اتفاق در حالی می‌افتد که مرزهای جدید برای ناشران همچنان نامشخص است.

پس از انتخاب "محمد بن سلمان" به عنوان ولیعهد عربستان، اصلاحات اقتصادی، مذهبی و اجتماعی در این کشور تشدید شد.

در این تغییرات زنان اجازه رانندگی پیدا کردند، سینماها پس از 35 سال باز شدند و کنسرت‌های مختلط (با شرکت مردان و زنان) برگزار شد.

اما این اصلاحات با سرکوب گسترده مخالفان همراه بود و منجر به بازداشت برخی فعالان حقوق زنان، برخی روحانیون و روزنامه نگاران شد.

یک گزارش اطلاعاتی آمریکا، ولیعهد را به کشتار وحشیانه "جمال خاشقچی" روزنامه‌نگار متهم کرد. خاشقچی در سال 2018 در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید.

با این حال هنوز بسیاری از محافظه‌کاران عربستان سعودی از ترک سنت‌های دیرینه نگرانند و این امور را عامل "بی‌اخلاقی عمومی" می‌دانند.

"محمود القدومی" شهروند اردنی ساکن "ریاض" می‌گوید، مجموعه کتاب‌ها در نمایشگاه 10 روز کتاب "جسورانه و بی‌سابقه" بوده است. این نمایشگاه در اوایل هفته جاری میلادی به پایان رسید.

او گفت: "کتاب‌هایی درباره "تصوف" (صوفی‌گری) و "آته ایسم" (خداناباوری) در این نمایشگاه وجود داشته است". وی افزود:"این روند مخالف چیزی است که سال‌ها در این کشور حاکم بوده است".

او به کتاب علمی ای اشاره کرد که در مورد ریشه‌های شکل‌گیری جهان خریداری کرده و در آن هیچ اشاره‌ای به خلقت الهی نشده است.

"سعود کاتب" عضو "انجمن نویسندگان اندیشمند" سعودی سال‌هایی را به یاد می آورد که پلیس دینی "به رویدادهای فرهنگی حمله و آنها را متوقف می کرد و همچنین مانع حضور زنان در اجتماعات فرهنگی می‌شد".


خبرگزاری فرانسه در سال 2014 و با استناد به یک روزنامه محلی گزارش داد که 10 هزار جلد از 420 کتاب در نمایشگاه کتاب آن سال توقیف شد.

"کاتب" در این باره گفت: اینک اختیارت پلیس دینی کاهش یافته و "سطح آزادی کاملا متفاوت است".

"عبدالعزیز ترکی" بازدیدکننده سعودی از نمایشگاه کتاب این کشور گفت که برخی از کتاب‌های این نمایشگاه "شوک‌آور" بودند، زیرا "با میراث فرهنگی این کشور تناسب نداشتند".

برخی نیز به ارائه چنین کتاب‌هایی در نمایشگاه در فضای آنلاین واکنش نشان دادند.

یک شهروند سعودی با تاکید بر کتاب‌هایی با عناوین "دوستانم سگ هستند" یا "من ریش خود را می تراشم" نمایشگاه کتاب را پر از "محتوای شرم‌آور" خواند.

با این حال بسیاری از مردم عربستان نیز از انواع کتاب‌های به نمایش درآمده در نمایشگاه ابراز خوشحالی کردند.

خودسانسوری
"مجید القصابی" سرپرست وزارت رسانه عربستان سعودی اعلام کرد که کتاب ها "در قلب" کمپین اصلاحات دولت قرار دارند.

او گفت: "در عصر الکترونیک دیگر نمی‌توان کتاب را متوقف کرد" و افزود: "به هر حال تمامی این کتاب‌ها به صورت آنلاین به اشتراک گذاشته می شوند".

"اسلام فتحی" ناشر مصری که هر سال در نمایشگاه کتاب ریاض شرکت می‌کند، در این باره گفت: در سال جاری کتاب‌هایی را آورده که "قبلا حتی به پیشنهاد آنها فکر نکرده است".

این کتاب ها شامل آثار "لئو تولستوی" و "فیودور داستایوفسکی" نویسندگان روسی و دو کتاب نویسنده انگلیسی "جورج اورول" به نام‌های "مزرعه حیوانات" و "1984" می شود.

مردم از نمایشگاه بین المللی کتاب ریاض بازدید کردند. بسیاری از نوع و محتوای کتاب های به نمایش درآمده خوشحال و برخی در فضای مجازی به آن انقاد کردند/ عکس: خبرگزاری فرانسه


ناشر دیگری از لبنان گفت که هنوز خودسانسوری وجود دارد زیرا بسیاری نگران فراتر رفتن هستند.

ابن مرد که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما در حال حاضر کتاب‌های "بازتری" را وارد می‌کنیم و با خودسانسوری محدودیت ایجاد می‌کنیم".

وی افزود: هیچ کس نمی‌خواهد در صورت توقیف محموله کتاب ضرر سنگین کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar