تسنیم/ عدم حضور «نتانیاهو» در مراسم سالروز ترور «اسحاق رابین»، در فلسطین اشغالی پرونده‌ای را دوباره مفتوح کرد که نتانیاهو پس از «ایگال عمیر»، قاتل «رابین» به عنوان متهم ردیف دوم مطرح است.

4 نوامبر 1995 در حالی که «اسحاق رابین»، نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی در حال سخنرانی در همایش حمایت از صلح در میدان «پادشاهان اسرائیل» در تل آویو بود به دست یک یهودی تندرو به نام «ایگال عمیر» مورد هدف قرار گرفت. «رابین» دوام نیاورد و روی تخت بیمارستان حین تلاش‌های تیم پزشکی جان باخت.

قاتل «رابین» یک افراطی وابسته به یکی از احزاب دینی تندرو حاضر در فلسطین اشغالی است که پس از ترور «رابین» به حبس ابد به اضافه 14 سال زندان محکوم شد. او در اعترافاتش علت ترور را مخالفت اقدام «اسحاق رابین» با حکم تورات بیان کرده بود. او مدعی بود تورات، فلسطین را فقط از آن یهودیان قرار داده است اما «رابین» با امضای توافقنامه اسلو و تلاش برای تشکیل دولت فلسطین در مرزهای 1967 برخلاف آن عمل کرده است لذا اقدام به ترور وی کرد. پس از محکوم شدن «ایگال عمیر» به حبس ابد، حزب متبوعش وی را «قهرمان» توصیف کردند.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , بنیامین نتانیاهو ,

لحظه دستگیری ایگال عمیر، قاتل اسحاق رابین، لبخند او نشان از رضایتش از ترور دارد

نتانیاهو و ترور «رابین»

اما چرا با وجود آنکه ارتباطی بین حزب نتانیاهو و حزب «ایگال عمیر» اثبات نشد و این دو حزب از نظر رویکرد نیز با هم نقاط مشترک کمی دارند «نتانیاهو» به عنوان متهم ردیف دوم در ترور «اسحاق رابین» مطرح است؟

ریشه اتهام نتانیاهو به روزگاری باز می‌گردد که «رابین» مشغول مذاکرات سازش با ساف بود. بین سال‌های 1993 تا 1995 «بنیامین نتانیاهو» به عنوان مخالف دولت به شدت با امضای توافقنامه صلح با فلسطینیان مخالفت می‌کرد. طی روزهایی که توافقنامه اسلو امضا شد تا زمان ترور «رابین» اعتراضات دامنه داری در سرزمین اشغالی در جریان بود. تندروهای مذهبی و صهیونیست‌های افراطی مخالفت شدید عمومی را علیه توافقنامه اسلو به وجود آورند. اعتراضات هر روز گسترده‌تر می‌شد. در نقطه مقابل، حامیان سازش و موافقان «رابین» کمپین‌ها و همایش‌هایی را در تأیید آن تشکیل می‌دادند. اما هجمه مخالفان بر موافقان غلبه داشت. در روزگاری که جو ضد توافق با فلسطینی‌ها هر روز تشدید شده، به آتشی شعله ور نزدیک می‌شد، نتانیاهو ضمن همراهی با مخالفان در اقدامی غیرمعمول در کنار مخالفان و معترضان به خیابان آمد. این اقدام نتانیاهو اعتراضات را شعله ور کرده، به آتشی بدل ساخت  که دامن «رابین» را گرفت.

یکی از انتقادات مخالفان نتانیاهو به وی آن است که او با تأیید اقدامات افراطی‌ها مسیر ترور «رابین» را فراهم ساخت. حتی برخی از این هم فراتر رفته، «نتانیاهو» را به طراحی پنهان ترور «اسحاق رابین» متهم می‌کنند.

عدم حضور نتانیاهو در مراسم «اسحاق رابین»

رژیم صهیونیستی هر سال در آستانه سالروز ترور «رابین» مراسمی را برگزار می‌کند که مقامات این رژیم در آن به طور گسترده حضور دارند. «نتانیاهو» به دلایل نامعلوم در مراسم سال 2021 حضور نیافته است و همین امر موجب شده تا پرونده پنهان اتهام وی در ترور «اسحاق رابین» دوباره مفتوح شود.

ایهود اولمرت، نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی- که سابقه زندانی شدن به دلیل فساد مالی و بی‌کفایتی را نیز دارد- طی اظهاراتی اعلام کرد اینکه نتانیاهو در مراسم سالروز ترور «رابین» حاضر نمی‌شود به این دلیل است که خود او عامل ترور بوده است. او اعتقادی به رابین نداشته و ندارد و حالا هم برای شرکت در مراسم سالروز ترور او انگیزه‌ای ندارد. ضمن آنکه او خود می‌داند که در ترور تأثیرگذار بوده است لذا در این مراسم شرکت نمی‌کند.

براساس برخی رایزنی‌ها ممکن است این اتهام نانوشته و بدون سند با بیان برخی اظهارات جدید از سوی «ایگال عمیر» دوباره روشن شود. این احتمال وجود دارد که در کنار 4 پرونده فساد «نتانیاهو» و خانواده‌اش با شکل گیری مستندات جدید، او به ترور «رابین» نیز متهم شود. این در حالی است که طی ماه گذشته تنها شاهد پرونده 3000 نتانیاهو در اروپا به شکل مرموزی کشته شد و انگشت اتهام این قتل به سمت نتانیاهو دراز شده است.

مستندات فوق حکایت از عمق فساد و اختلاف در رژیم صهیونیستی دارد. رژیمی که پایه آن بر کشتار و قتل بنا نهاده شده و «اسحاق رابین» که به عنوان قهرمان صلح هم جایزه فرمایشی صلح نوبل را دریافت کرده و هم برایش یابود گرفته می‌شود یکی از فعال ترین تروریست‌های سازمان تروریستی «پالماخ»، یکی از شاخه‌های جوخه‌های ترور «هاگانا» بوده که وظیفه قتل و غارت فلسطینیان برای اخراج آنها از فلسطین را برعهده داشته است. رژیمی تروریست که اختلاف امروز رهبران آن نتیجه تعارض منافع آنها با یکدیگر نه یک اختلاف دیدگاه است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar