باشگاه خبرنگاران/ در پی درگیری سران اتحادیه اروپا بر سر راه حل بحران انرژی در بروکسل، رئیس جمهور روسیه یک ضرب الاجل شدید علیه آلمان برای صدور مجوز گاز صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری اکسپرس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، از بحران گاز و قیمت‌های بی سابقه انتقاد کرد و اتحادیه اروپا را مقصر این کار دانست.
رئیس جمهور روسیه گفت: به محض دریافت چراغ سبز از آلمان، می‌تواند تامین گاز طبیعی به اروپا را از طریق خط لوله نورد استریم ۲ آغاز کند. اگر رگولاتور آلمان مجوز عرضه را صادر کند، پس فردا ۱۷.۵ میلیارد متر مکعب عرضه خواهد شد.
این خط لوله که از سوی کرملین و شرکای اروپایی آن تامین مالی می‌شود، برای تنظیم فروش تجاری گاز طبیعی باید از آلمان مجوز بگیرد، ولی روند آن ممکن است چند ماه به طول بیانجامد.
روسیه اعلام کرده است که نورد استریم ۲ که ظرفیت صادرات گاز مسکو در بالتیک را دو برابر می‌کند و به ۱۱۰ میلیارد متر مکعب می‌رساند و می‌تواند به بازار گاز اروپا که با محدودیت عرضه و افزایش قیمت‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، کمک کند.
قیمت گاز در اروپا به دلیل بحران همه گیری کرونا و عرضه کمتر از حد انتظار گاز از سوی روسیه، در آغاز فصل سرما به بالاترین حد خود رسیده است.
این امر واکنش برخی از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا را به همراه داشته است. اسپانیا، ایتالیا و یونان سیستم جدیدی را برای خرید مشترک گاز بین کشور‌های اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده اند.برخی دیگر، از جمله آلمان و هلند نیز نسبت به اصلاح مجدد مقررات اتحادیه اروپا در پاسخ به بحران کوتاه مدت، هشدار می‌دهند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar