باشگاه خبرنگاران/ مقامات آمریکایی امیدوارند بتوانند حدود ۱۵۰ خلبان نیروی هوایی افغانستان و سایر نیرو‌های آموزش دیده توسط این کشور را از تاجیکستان منتقل کنند.
 
به نقل از خبرگزاری رویترز، آمریکا ابراز امیدواری کرد بتواند خلبانان افغانستانی را که هم اینک در تاجیکستان حضور دارند از این کشور خارج کند. 

بر این اساس، حدود ۱۵۰ خلبان نیروی هوایی افغانستان و نیز برخی پرسنل آموزش دیده توسط نیرو‌های آمریکایی بیش از دو ماه است از زمان تخلیه نیرو‌های نظامی آمریکا و متحدانش از خاک افغانستان در تاجیکستان حضور دارند و حالا مقامات آمریکایی می‌گویند امیدوارند بتوانند در آینده‌ای نزدیک این نیرو‌ها را منتقل کنند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود از ارائه جدول زمان بندی شده برای تخلیه این نیروها خودداری کرد، ولی گفت: آمریکا می‌خواهد همه خلبانان افغانستانی را از افغانستان منتقل کند.

از جزئیات این جا به جایی اطلاعات بیشتری در دست نیست. این پرسنل افغانستانی آموزش دیده توسط نیرو‌های آمریکایی در زمان تخلیه نیرو‌های نظامی آمریکا از خاک افغانستان و نیز تسلط گروه طالبان بر این کشور به منطقه‌ای کوهستانی در تاجیکستان پناه بردند تا از آنجا توسط هواپیما‌های آمریکایی منتقل شوند.

اما بعد‌ها مشخص شد تمامی مدارک هویتی و تلفن‌های همراه این گروه توسط برخی افراد ضبط شده است. خلبانان افغانستانی آموزش دیده در تاجیکستان آخرین گروه از نیرو‌های هوایی آموزش دیده توسط نیرو‌های آمریکایی هستند که گمان می‌رود پس از تخلیه نیرو‌های نظامی آمریکایی از افغانستان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

در ماه سپتامبر بخشی از خلبانان افغانستانی و سایر نیرو‌های نظامی آموزش دیده توسط آمریکایی‌ها با میانجیگری واشنگتن توانستند از ازبکستان به امارات منتقل شوند.

دو خلبان آموزش دیده افغانستانی در تاجیکستان به رسانه‌های خبری گفته اند در روز‌های اخیر پس از جلسه مقامات سفارت آمریکا در دوشنبه امیدوارند بتوانند به زودی از این کشور منتقل شوند. هیچ زمانبندی مشخصی از سوی این خلبانان برای انتقال آن‌ها عنوان نشده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar