مهر/ هنوز یک هفته از سفر وزیر دفاع آمریکا به شماری از کشورهای حوزه دریای سیاه و رجزخوانی او علیه روسیه نگذشته که اوکراین از تحویل قریب الوقوع سه فروند قایق نظامی تندرو از دولت واشنگتن خبر داد.

به نقل از اسپوتنیک، سفارت اوکراین در واشنگتن می گوید دولت آمریکا به زودی سه فروند قایق گشت دریایی را به کی یف تحویل خواهد داد.

قرار است ملوان های اوکراینی به مدت شش هفته از سوی آمریکا آموزش ببینند و قایق ها هم در ماه میلادی نوامبر تحویل کی یف می شود.

به گفته سفارت اوکراین در واشنگتن، تحویل این قایق ها نشانه سطح همکاری راهبردی دو کشور در عرصه نظامی است حال آنکه حاکی از تمرکز ویژه آنها بر افزایش توانمندی اوکراین در دریاهای سیاه و آزوف نیز هست.

«اوکسانا مارکارووا» سفیر اوکراین در آمریکا، مدعی شد که دولت کی یف با افزایش توانمندی های خود در دریا، زمین و هوا به سمت هم ترازی با استانداردهای ناتو پیش می رود.

اوکراین پیشتر در سپتامبر ۲۰۱۸ نیز دو فروند از این نوع قایق تندرو را از آمریکا تحویل گرفته بود.

تحویل سری جدید قایق های تندرو گارد ساحلی آمریکا به اوکراین در حالی است که لوید آستین وزیر دفاع آمریکا در سفری که هفته پیش به اوکراین داشت، با مقامات ارتش این کشور درباره راه های تقویت همکاری در منطقه دریای سیاه گفتگو کرد. وی همچنین مدعی شده بود که روسیه نمی تواند در مسیر عضویت اوکراین به ناتو مانع تراشی کند.

دریای سیاه، شش کشور هم کرانه با آن، یعنی کشورهای روسیه، رومانی، بلغارستان، اوکراین، گرجستان و ترکیه را از طریق دریای مدیترانه به اقیانوس اطلس پیوند می‌دهد.

از میان این شش کشور، سه مورد (رومانی، بلغارستان و ترکیه) عضو ناتو هستند و دو کشور دیگر هم (گرجستان و اوکراین) امیدوارند که به پیمان آتلانتیک شمالی ملحق شوند.

از سوی دیگر، اشراف دریای سیاه به تمامیت ارضی روسیه به این معنا است که بخش وسیعی از قسمت اروپایی این کشور در تیررس موشک‌های میان برد آمریکا قرار دارد که در رومانی مستقر شده است. اگرچه الحاق کریمه به روسیه که در سال ۲۰۱۴ محقق شد؛ قدرت بازدارندگی مسکو در دریای سیاه را افزایش داده اما واقعیت این است که کوچک‌ترین غفلت می‌تواند به تغییر موازنه قوا به نفع بلوک غرب تمام شود.

آستین در سفر هفته گذشته خود به کشورهای حوزه دریای سیاه، از گرجستان و رومانی هم بازدید کرده بود. یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا پیش از سفر آستین، در این باره گفت: ما در حال تقویت کردن حاکمیت کشورهایی هستیم که در خط مقدم تجاوز روسیه قرار دارند!

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar