باشگاه خبرنگاران/ وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد کشتی‌های جنگی مسکو و پکن، اولین گشت مشترک خود را در غرب اقیانوس آرام انجام دادند.
 
به نقل از اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه امروز (شنبه) در بیانیه ای اعلام کرد کشتی‌های جنگی مسکو و پکن، اولین گشت مشترک خود را در غرب اقیانوس آرام انجام دادند.

در این بیانیه آمده است: کشتی‌های جنگی نیروی دریایی روسیه و نیرو‌های دریایی چین به عنوان بخشی از  برنامه گشت نظامی خود، دریای ژاپن را طی کرده و مانور تاکتیکی مشترکی را اجرا کرده اند. روسیه با ۱۰ و چین با ۵ کشتی در این گشت زنی شرکت کردند. 

این در حالی است که از ۱۴ تا ۱۷ اکتبر (۲۲ تا ۲۵ مهر) روسیه و چین تمرینات دریایی مشترک خود را در دریای ژاپن برگزار کردند.

روز گذشته، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی مدعی شد که چین و روسیه برتری نظامی بر آمریکا ندارند؛ چرا که آمریکا برترین نیروی نظامی در تاریخ جهان محسوب می‌شود. بنابراین لازم نیست نگران شوید که آیا آن‌ها قوی‌تر خواهند شد یا خیر.

در روزهای اخیر با بالا گرفتن شدت تنش‌ها بین چین و تایوان و اظهارات جدید مقامات آمریکا که پکن را مقصر اصلی در افزایش این ناآرامی‌ها دانسته‌اند، وزارت امور خارجه چین با انتشار بیانیه‌ای گفت: آمریکا باعث و بانی تحرکات و ناآرامی‌هاست و با فروش سلاح و کشتی‌های جنگی به تایوان به صلح منطقه آسیب می‌رساند. چین مخالفت قاطع خود را اعلام می‌کند و اقداماتی برای مقابله انجام خواهد داد.

در ادامه این بیانیه نیز آمده است که دخالت در استقلال تایوان ورود به یک بن‌بست است، زیرا چین هرگونه توطئه‌ای از این دست را از بین خواهد برد. عزم و اراده چین برای حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی تزلزل ناپذیر است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar