ایرنا/ نخست وزیر مجارستان، غرب و جورج سوروس را متهم کرد که به دنبال دخالت در انتخابات آتی این کشور و پیروز ساختن افراد وابسته به خود هستند.

خبرگزاری رویترز نوشت که ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان که سال آینده میلادی با یک رقابت نزدیک انتخاباتی روبرو است، اتحادیه اروپا و آمریکا را به تلاش برای مداخله در امور داخلی این کشور اروپای شرقی متهم کرد و از طرفداران خود خواست تا از دستاوردهای ۱۰ ساله دولت ملی‌گرای وی دفاع کنند.

اوربان پس از آنکه در سال ۲۰۱۰ به قدرت رسید، اکنون برای نخستین بار در انتخابات پارلمانی ۲۰۲۲ با جبهه متحد احزاب مخالف از جمله سوسیالیست‌ها، لیبرال‌ها و حزب راست میانه سابقا افراطی یوبیک (Jobbik) رقابت می‌کند.

اتحاد احزاب شش‌گانه را پیتر مارکی-زای (Peter Marki-Zay) بر عهده دارد که یک کاتولیک محافظه کار ۴۹ ساله است، هفت فرزند دارد و شهردار یکی از شهرهای کوچک مجارستان است. وی رقیب سرسخت اوربان شناخته می شود.

اوربان دیروز (۱ آبان) به ده‌ها هزار حامی خود در مرکز بوداپست گفت که واشنگتن و جورج سوروس میلیاردر در تلاشند تا افرادشان یعنی اپوزیسیون چپگرا را با استفاده از پول، رسانه و شبکه‌های خود در انتخابات پیروز کنند.

وی افزود: اینکه در بروکسل، واشنگتن و در رسانه‌های خارجی چه می‌خواهند، مهم نیست. مجارستانی‌ها هستند که در مورد سرنوشت خود تصمیم می‌گیرند. قدرت ما در وحدت ماست. ما به ارزش‌های مشترک خانواده، ملت و مجارستان مستقل و قدرتمند اعتقاد داریم.

مارکی-زای نیز در تجمع جداگانه مخالفان گفت که در صورت پیروزی، دولت او پیش نویس یک قانون اساسی جدید را تهیه می‌کند، فساد را از بین می برد، واحد پول را به یورو تغییر می‌دهد و آزادی رسانه‌ها را تضمین می‌کند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب فیدس (Fidesz) اوربان و ائتلاف مخالفان، شانه به شانه رقابت دارند و حدود یک چهارم رای دهندگان هم هنوز تصمیم خود را نگرفته‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar