فارس/ دفتر امور آفریقایی در وزارت خارجه آمریکا ضمن غیرقابل قبول خواندن کودتای نظامی در سودان، گفت هرگونه تغییر اجباری در دولت انتقالی سودان، حمایت‌های واشنگتن از این کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دولت آمریکا امروز (دوشنبه) به گزارش‌های واصله از وقوع کودتای نظامی در سودان و بازداشت شماری از مقامات دولتی این کشور واکنش نشان داد.

«جفری فِلتمن» نماینده ویژه واشنگتن در امور آفریقا با صدور بیانیه‌ای گفت: «آمریکا از گزارش‌ها درباره تسلط ارتش بر دولت انتقالی [سودان] عمیقاً نگران است».

بر اساس این بیانیه، فلتمن تصریح کرد: «این [کودتا] با اعلامیه قانون اساسی و آرمان‌های دموکراتیک مردم سودان در تضاد بوده و کاملا غیرقابل قبول است».

وی در ادامه افزود:‌ «همانطور که بارها گفته‌ایم، اعمال هرگونه تغییر در دولت انتقالی با توسل به زور و قوه قهریه، حمایت‌های آمریکا [از سودان] را به خطر می‌اندازد».

منابع خبری عربی از قبیل «عرب نیوز» و «الحدث» امروز از وقوع کودتای نظامی در سودان خبر دادند. (جزئیات بیشتر)

برخی منابع رسانه‌ای محلی خبر دادند، تعدادی از مردم ساکن خارطوم پایتخت سودان برای مقابله و اعتنرضا به تلاش برای کودتای نظامی به خیابان‌ها آمده‌اند.

از سوی دیگر، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از «مقام‌های سودانی» خبر داد که نیروهای نظامی حداقل پنج مقام ارشد دولتی شامل نخست‌وزیر را تحت بازداشت خانگی قرار داده‌اند.

انتشار این خبرها در شرایطی صورت گرفته که اواخر شهریور ماه سال جاری، خبرهایی درباره کودتا در سودان منتشر شده بود.

 تلویزیون رسمی سودان ۳۰ شهریور ۱۴۰۰، ناگهان پخش زنده برنامه‌های خود را متوقف و اعلام کرد در این کشور «کودتایی نافرجام» صورت گرفته است.

گمانه‌زنی‌ها درزباره کودتا در سودان در حالی صورت گرفته که این کشور در تاریخ ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ (۲۲ فروردین ۱۳۹۸) پس از تظاهرات گسترده مردمی در اعتراض به اوضاع نابسامان اقتصادی، شاهد عزل «عمر البشیر» رئیس جمهور سابق سودان به دستور ارتش بود.

سودان از ۲۱ آگوست ۲۰۱۹ (۳۰ مرداد ۱۳۹۸) وارد مرحله انتقالی شده که به مدت ۵۳ ماه ادامه خواهد داشت و قرار است اوایل ۲۰۲۴ انتخابات در این کشور برگزار شود. در حال حاضر قدرت بین ارتش، نیروهای مسلح و ائتلاف موسوم به «الحریة والتغییر» تقسیم شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar