فارس/ نماینده ویژه مستعفی کاخ سفید در امور افغانستان گفت طالبان واقعیت افغانستان است و آمریکا در شکست دادن آن‌ها ناکام ماند.

«زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه سابق کاخ سفید در امور افغانستان در مصاحبه با شبکه «سی‌بی‌اس نیوز» گفت ایالات متحده پس از دو دهه جنگ در ایجاد یک افغانستان دموکراتیک موفق نشد.

وی به برنامه «در پیشگاه ملت»  شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس نیوز گفت: فکر می‌کنم در مورد (مبارزه با) تروریسم، ما تا حد زیادی به این هدف دست یافته‌ایم. اما در خصوص ایجاد افغانستان دموکراتیک، فکر می‌کنم (این ماموریت) موفق نشد. مبارزه ادامه دارد. 

خلیلزاد افزود: طالبان واقعیت افغانستان است. ما آن‌ها را شکست ندادیم. در حقیقت، در همان حال که با آن‌ها مذاکره می‌کردیم، در میدان جنگ در حال پیشرفت بودند. و دلیل مذاکره ما با آن‌ها این بود که از نظر نظامی مسائل آنطور که ما دوست داشتیم پیش نمی‌رفت. ما هر سال پس‌روی می‌کردیم.

خلیلزاد توضیح داد که برای ممانعت از پیشروی طالبان، به تلاش بسیار بیشتری نیاز بود.

به گزارش «هیل»، خلیلزاد در ادامه اظهارات خود در کمتر از یک هفته پس از استعفا، گفت که دلش می‌خواست که قبل از خروج ایالات متحده از افغانستان، شاهد یک راه حل مذاکره شده باشد.

وی همچنین مدعی شد که ایالات متحده با طالبان صحبت کرده و مجموعه‌ای از توافق‌ها را با هم دارند که برخی از آن‌ها هنوز به صورت عمومی افشا نشده است.

خلیلزاد اظهار داشت در حالی که آمریکایی‌ها ممکن است از نحوه خروج از افغانستان راضی نباشند، او معتقد است که آن‌ها باید حداقل از این که جنگ افغانستان به پایان رسیده، خشنود باشند. 

دولت بایدن به شدت از سوی قانونگذاران هر دو حزب به دلیل خروج آشفته و بی‌برنامه از افغانستان مورد انتقاد قرار گرفت. با این حال، رئیس‌جمهور آمریکا اظهار داشت که از خروج از افغانستان پشیمان نیست و هیچ زمان بیشتری برای تغییر نتیجه نهایی کافی نمی‌بود. 

خلیلزاد همچنین اذعان کرد که از تعداد آمریکایی‌های باقی مانده در افغانستان مطمئن نیست. او گفت: فکر می‌کنم به احتمال زیاد صدها نفر باشد، اما نمی‌دانیم. حقیقت ماجرا این است که ما نمی‌دانیم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar