باشگاه خبرنگاران/ پس از تهدید اردوغان مبنی بر اخراج سفیر واشنگتن از آنکارا، سفارت آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شد که به قوانین داخلی ترکیه احترام می‌گذارد.

به گزارش دیلی صباح، پس از بالا گرفتن تنش‌ها بین ۱۰ کشور و ترکیه، امروز (دوشنبه) آمریکا ادعا کرده است به قوانین ترکیه احترام می‌گذارد.
با این حال، سفارت آمریکا در ترکیه اظهار داشت: «در پاسخ به سوالات مربوط به بیانیه ۱۸ اکتبر که در آن سفرای ۱۰ کشور به طور مشترک خواستار آزادی عثمان کاوالا شده بودند، آمریکا خاطرنشان می‌کند که مطابق ماده ۴۱ کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک عمل خواهد کرد.»
ماده ۴۱ کنوانسوین وین شامل احترام به قوانین و مقررات دولت میزبان است و مقرر می‌دارد که نباید در امور داخلی این کشور دخالت کرد.
کانادا، هلند و نیوزلند هریک پیام مشابهی ارسال کردند، در حالی که نروژ و فنلاند پیام آمریکا را بازتوییت کردند.
منابع ریاست جمهوری اعلام کردند که اظهارات سفارتخانه‌ها مورد استقبال اردوغان قرار گرفته است.
عثمان کاوالا، تاجر و فعال حقوق بشر ترکیه‌ای، به دلیل نقشش در اعتراضات ۲۰۱۳ و شورش‌های بعدی، چهار سال است که در زندان است. روز ۱۸ ماه اکتبر، سفرای کشور‌های فرانسه، آلمان، دانمارک، نروژ، هلند، سوئد، فنلاند، کانادا، نیوزلند و آمریکا ضمن انتشار بیانیه‌ای مشترک، خواستار آزادی این تاجر ترک شدند.
در پاسخ اردوغان این ۱۰ سفیر را عنصر نامطلوب خواند و تنش‌ها تا جایی بالا گرفت که زمزمه‌هایی مبنی بر اخراج این سفرا به گوش می‌رسید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar