فارس/ «محمد علی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی گفت که نیروهای سودانی حاضر در ائتلاف سعودی هرچه سریعتر باید یمن را ترک کرده و از کشور خودشان که در آن‌جا کودتا شده دفاع کنند.

او در مصاحبه با برنامه «قصاری القول» در شبکه روسیا الیوم، گفت: «به مزدوران سودانی می‌گویم که باید به کشورتان و به شهرها و روستاهایتان برگردید و از انقلابتان دفاع کنید و به مسائل کشور خودتان بپردازید.»
الحوثی با اظهار تأسف از حوادث سودان و زندانی شدن تعدادی در پی کودتا، گفت که مزدوران سودانی با پول سعودی‌ها و به به طور عام با پول کشورهای عربی خلیج فارس در یمن حضور دارند.
از ابتدای آغاز تهاجم ائتلاف سعودی به یمن مزدوران سودانی به شکل گسترده به خاک عربستان اعزام شده و به طور عمده نیز مسئولیت حفظ امنیت مرزهای این کشور را بر عهده دارند.
در حال حاضر آمار متقنی از تعداد نیروهای سودانی در یمن وجود ندارد، اما در دوم نوابر ۲۰۱۹ «محمد حمدان حمیدتی» نائب رئیس شورای حاکمیت سودان گفته بود که ۳۰ هزار نیروی سودانی که عمدتا از میان نظامیان واکنش سریع هستند، در یمن حضور دارند. پس از آن در ۱۴ ژانویه ۲۰۲۰، «جمال جمعه» سخنگوی نیروهای واکنش سریع سودان گفت که تعداد نظامیان این کشور در یمن به ۶۵۷ تن کاهش می‌یابد.
تاکنون درخواست‌ها و کمپین‌های متعددی در سودان برای درخواست از ارتش جهت بازگرداندن نظامیان از یمن تشکیل شده است.
درخواست محمد علی الحوثی از نیروهای سودانی برای بازگشت به کشورشان در حالی است که در سودان کودتا شده و رئیس شورای حاکمیتی انتقالی سودان روز گذشته با اعلام وضعیت فوق‌العاده در این کشور از انحلال شورای حاکمیتی و شورای وزیران سودان خبر داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar