باشگاه خبرنگاران/ مجلس برزیل از اتهامات کیفری علیه بولسونارو که چندی پیش به دلیل سوء مدیریت در کنترل کرونا مطرح شده بود، حمایت کرد.
 
به نقل از خبرگزاری رویترز، کمیته تحقیقاتی مجلس برزیل در گزارشی خواستار کیفر خواست علیه ژائیر بولسونارو، رییس جمهور این کشور برای ۹ مورد جنایت مربوط به سوء مدیریت وی در کنترل همه گیری کرونا و جنایت علیه بشریت شد.

در این گزارش که بیش از ۱۳۰۰ صفحه است و گردآوری آن بیش از ۶ ماه به طول انجامیده گفته شده حدود ۷۷ نفر دیگر با دولت برزیل در این جنایات شریک هستند. در پیش نویس این گزارش که هفته گذشته منتشر شد بولسونارو به نسل کشی و قتل عمد در زمان همه گیری بیماری کرونا متهم شده است.

ویلسون لیما، فرماندار ایالت آمازوناس هم از جمله افرادیست که به جرم همدستی با بولسونارو در این پرونده متهم شناخته شده است.

در اوایل سال جاری میلادی در ایالت آمازوناس بسیاری از بیماران کرونایی به دلیل کمبود تجهیزات پزشکی و دستگاه تنفس مصنوعی جان خود را از دست دادند. حالا فرماندار این ایالت به جرم همدستی با بولسونارو و فساد مالی در خرید تجهیزات پزشکی باید محاکمه شود.

دفتر مطبوعاتی رییس جمهور برزیل هنوز به انتشار این خبر واکنشی نشان نداده است.

فلاویو بولسونارو، نماینده مجلس برزیل و پسر رییس جمهور این اقدامات را از نظر قانونی ضعیف و همراه با انگیزه‌های سیاسی خواند. او در جمع خبرنگاران در این باره گفت: هدف برخی نمایندگان مجلس این است تا جایی که در توان دارند به رییس جمهور ضربه بزنند.

رییس جمهور برزیل، اما تمامی اتهامات وارده را رد کرده و تصمیم گیری نهایی در این مورد را بر عهده آگستو ارس، دادستان کل برزیل و از نزدیکان و معتمدان خود نهاده است.

رییس جمهور برزیل در زمان همه گیری کرونا به طور دائمی علیه واکسیناسیون همگانی سخنرانی می‌کرد و در تمام جلسات و نشست‌های عمومی بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی حاضر می‌شد.

بولسونارو مدام در سخنرانی‌های خود تکرار می‌کند که مخالف واکسیناسیون کروناست و خودش نیز تا به حال واکسن کرونا را تزریق نکرده است.
برزیل با ۶۰۶ هزار کشته پس از آمریکا بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از کووید – ۱۹ را تا به حال به ثبت رسانده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar