logo
  1. برگزیده
بین الملل

انگلیس توافق با فرانسه درخصوص مناقشه ماهیگیری را رد کرد

منبع
ايسنا
بروزرسانی
انگلیس توافق با فرانسه درخصوص مناقشه ماهیگیری را رد کرد

ایسنا/ دولت انگلیس اظهارات فرانسه درخصوص توافق جهت تنش‌زدایی بر سر مناقشه ماهیگیری را رد کرد.

به گزارش دویچه وله، دولت انگلیس حصول توافق با فرانسه برای تنش‌زدایی در خصوص مسئله حقوق ماهی‌گیری پسابرگزیتی را رد کرد.
یک مقام فرانسوی پیش از این گفته بود که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس در طی نشستی خصوصی در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در رم، توافق کرده بودند تا برای حل و فصل این مناقشه تلاش کنند.
اما سخنگوی بوریس جانسون چندی بعد به خبرنگاران گفت: این به عهده فرانسه است تا تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد از تهدیدات اخیرش درخصوص نقض توافق برگزیت فاصله بگیرد یا نه.
این سخنگو همچنین افزود: البته ما از این‌که آن‌ها بخواهند درخصوص تهدیداتی که کرده‌اند تنش‌زدایی کنند استقبال می‌کنیم.
مساله تردد کشتی‌های ماهیگیری فرانسه و انگلیس در آب‌های یکدیگر از تازه‌ترین بحران‌های پسا بریگزیتی است. اختلاف نظر در مورد حقوق بهره‌برداری از شیلات در آب‌های حوضه کانال مانش به عنوان یکی از جنجالی‌ترین مسائل بین این دو کشور همسایه پس از برگزیت سر برآورده است.
این اختلاف در ماه ژوئن منجر به بروز جنگ لفظی شدیدی بین امانوئل ماکرون و بوریس جانسون در جریان کنفرانس جی۷ شد. ماکرون در روزهای اخیر "اعتبار" انگلیس را به دلیل کوتاهی کردنش در پایبندی به معاهده‌ای که چندسال در مورد آن مذاکره کرده، زیر سوال برد و در پی این مساله، این اختلاف بر نشست جاری گروه ۲۰ در شهر رُم غالب بود.
پاریس ادعا کرده است، به‌رغم مذاکرات و گفت‌وگوهای مستمر، انگلیس مجوزهای کمتری نسبت به میزان واجد شرایط برای ماهیگیران فرانسوی صادر کرده است. نخست وزیر فرانسه در پی بالا گرفتن مناقشه بین کشورش و انگلیس بر سر بهره‌برداری از منابع شیلات، در نامه‌ای از اتحادیه اروپا خواست در صورت عدم پایبندی انگلیس به مفاد توافق پسابریگزیت بر سر این منابع، به این کشور درخصوص وجود تبعاتی از بابت داشتن "رفتاری به دور از همکاری" هشدار دهد.
کاخ الیزه امروز اعلام کرده بود که رهبران فرانسه و انگلیس توافق کرده‌اند به زودی تدابیری برای کاهش تنش‌ها بر سر مجوزهای ماهیگیری میان دو کشور در نظر بگیرند. ریاست جمهوری فرانسه گفت، ضرورت دارد که تدابیر عملی و عملیاتی در سریع‌ترین زمان ممکن برای کاستن از تنش‌های روزافزون اندیشیده شود.
رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت که تبعیت از قوانین مجوزهای ماهیگیری، ضرورت دارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره