فارس/ سازمان اطلاعاتی و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در پی عملیات استشهادی اخیر در قدس، مدعی دستگیری اعضای هسته‌های فعال و عملیاتی حماس در کرانه باختری شد.

سازمان اطلاعات و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی (شاباک) مدعی شد که که با هماهنگی ارتش و نیروهای پلیس اشغالگر، هسته‌های متعلق به جنبش حماس در کرانه باختری را که اعضای آن بالغ بر ۵۰ نفر بودند، دستگیر کرده است و این افراد برای بمب‌گذاری در داخل اراضی اشغالی، برنامه داشتند.

به نوشته وبگاه «عرب ۴۸»، این ادعای شاباک همزمان با سفر روز دوشنبه «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم صهیونیستی به انگلیس برای تروریست اعلام کردن جنبش حماس از سوی لندن و تنها یک روز پس از عملیات استشهادی موفق «فادی ابوشخیدم» در  «باب السلسله» یکی از ورودی‌های مسجدالاقصی در بخش قدیمی قدس و کشته و زخمی شدن پنج صهیونیست، طرح شد.

شاباک طی بیانیه‌ای، مدعی کشف و شناسایی "زیرساخت بزرگ تروریستی وابسته به حماس" در کرانه باختری به رهبری صالح العاروری شد و ادعا کرد که این گروه "قصد انجام عملیات انفجاری در داخل اسرائیل" را داشته است.

در این بیانیه ادعا شده است: «مسئولان فرآیند جذب و تامین مالی برای این هدف، «صالح العاروری» معاون رئیس جنبش حماس و «زکریا نجیب» از قدس و یکی از عاملان دستگیری سرباز «نهشون واکسمن» هستند. به همین منظور نیروهای عملیاتی حماس از الخلیل، جنین و رام الله به کار گرفته شدند. یکی از فعالان اصلی و مرکزی تشکیل این هسته‌ها، «حجازی القواسمی» اهل الخلیل است که پیش از این چندین بار دستگیر شده بود».

بر اساس ادعای شاباک ، ۵۰ عضو حماس در کرانه باختری دستگیر شده‌اند و اموال، اسلحه و مواد منفجره‌ای که قرار بود برای ساخت چهار کمربند انفجاری استفاده شود، توقیف شده است.

ارتش رژیم صهیونیستی نیز در بیانیه‌ای به رسانه‌ها گفت: «نیروهای ارتش با همکاری سرویس‌های امنیتی مختلف در هفته‌های اخیر علیه هسته‌های وابسته به حماس در کرانه باختری فعال بودند. در جریان این حملات و یورش‌ها، هسته‌هایی که بیش از ۵۰ نفر را در خود جای داده بودند، متلاشی شدند و همچنین تلاش‌های حماس برای ایجاد زیرساخت های مسلحانه در کرانه باختری خنثی شد».

یکشنبه پیش (۲۱ نوامبر)، فادی ابوشیخدم از ساکنان اردوگاه «شعفاط» در قدس و یکی از آموزگاران مدرسه الراشدیه، که به اعلام جنبش حماس از رهبران این جنبش در قدس به شمار می‌رفت، در حالی که برای لو نرفتن لباس ویژه یهودیان حریدی را پوشیده و سلاح «کارلو» در دست داشت، در نزدیکی باب السلسله، موفق به انجام یک عملیات استشهادی شد که طی آن یک شهرک‌نشین صهیونیستی به هلاکت رسید و چهار شهرک‌نشین و نیروی نظامی صهیونیست زخمی شدند که حال یکی از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

جنبش حماس فادی ابوشیخدم را از رهبران خود در قدس اشغالی معرفی کرد و در واکنش به این عملیات گفت که این عملیات در چارچوب پاسخ طبیعی به جنایات رو به افزایش در قدس اشغالی انجام شده است و بر ادامه انقلاب ملت فلسطین علیه اشغالگر صهیونیستی و ناتوانی اشغالگر در خاموش کردن این انقلاب تأکید می‌کند.

حماس تاکید کرد که مقاومت فلسطین علیه اشغالگر با تمام ابزارها تا زمان تحقق اهداف مورد نظر و نابودی رژیم اشغالگر ادامه خواهد یافت.

«احمد عبدالهادی» نماینده جنبش حماس فلسطین در لبنان نیز گفت که عملیات مذکور در چارچوب فعالسازی مقاومت در کرانه باختری بود و پیامی از سوی مقاومت است، مبنی بر اینکه، قدس عربی و اسلامی است.

وی این عملیات را در راستای آزادسازی سرزمین فلسطین دانست و تأکید کرد: «پس از [نبرد] شمشیر قدس، به صورت کارآمدی، به سمت جنگ آزادسازی حرکت کرده‌ایم».

وی با بیان اینکه گروههای مقاومت تصمیم گرفتند تمامی بخشهای مسئله فلسطین را به هم گره بزنند، مقاومت را عامل بازدارنده راهبردی در برابر رژیم صهیونیستی عنوان و تصریح کرد که در مرحله آتی، عملیاتها در جنین، نابلس و قدس گسترش پیدا خواهد کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar