ایرنا/ وزارت امور خارجه ونزوئلا در بیانیه‌ای ضمن رد اظهارات مداخله جویانه مقامات انگلیس در پی برگزاری انتخابات محلی و منطقه ای این کشور، تاکید کرد که این ادعاها با وجود نظارت بیش از ۳۰۰ ناظر بین المللی در ادامه همان سیاست خصمانه تهاجم علیه کاراکاس صورت می‌گیرد.

به گزارش شبکه تله سور، وزارت امور خارجه ونزوئلا روز پنجشنبه اظهارات وزارت خارجه انگلیس که مشروعیت انتخابات محلی و منطقه ای روز یکشنبه کاراکاس را زیر سوال برده بود،  شدیدا محکوم کرد. در این انتخابات حزب متحد سوسیالیست ونزوئلا (PSUV) و حامیان دولت «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری این کشور در برابر حزب مخالفان به پیروزی آشکاری دست یافتند.

وزارت خارجه انگلیس در رویکردی مداخله جویانه در بیانیه ای اعلام کرد که «شرایط لازم» برای برگزاری «انتخابات آزاد و عادلانه در این کشور بسیار پایین تر از استانداردهای لازم بوده است».

با این وجود، دولت ونزوئلا از طریق بیانیه وزارت امور خارجه خود، اعلام کرد که ادعاهای منتشرشده انگلیس فاقد «شرایط قابل قبول» درباره انتخاباتی است که با «بالاترین استانداردهای مدنیت» برگزار شد.

کاراکاس همچنین تصریح کرد: اظهارات لندن مقاصد سیاسی خصمانه انگلیس را در برابر دولت و ملت ونزوئلا کاملا آشکار کرد و نشان داد که لندن به دنبال مداخلات غیرقابل قبولی در مسائل داخلی این کشور مستقل هستند.

در همین راستا، ونزوئلا موضع انگلیس را ادامه همان دستور کار تهاجم به کشور آمریکای جنوبی و چارچوب نهادی آن دانست.

کاراکاس همچنین از انگلیس خواست تا بی احترامی، مداخله جویی و اقدامات استعمارگرانه که خصیصه سیاست خارجی غلط آن کشور است را کنار بگذارد و همزمان از دولت انگلیس خواستار اصلاح محتوای اشتباه بیانیه لندن شد.

بیانیه وزارت خارجه ونزوئلا همچنین خاطرنشان کرد که حضور جناح های مختلف سیاسی در انتخابات و همراهی بیش از ۳۰۰ ناظر بین المللی و هیأت های انتخاباتی بر وجود دموکراسی آشکار و غیرقابل انکاری در نظام انتخاباتی ونزوئلا صحه می گذارد.

انتخابات منطقه ای و محلی ونزوئلا یکشنبه ۳۰ آبان، برای گزینش سه هزار و ۸۲ مقام جدید (۲۳ فرماندار، ۳۳۵ شهردار، ۲۵۳ قانونگذار در شوراهای قانونگذاری و دو هزار و ۴۷۱ عضو شورا) برگزار شد. در این دوره از انتخابات ونزوئلا بیش از یکصد ناظر از اتحادیه اروپا حضور داشتند.

مردم ونزوئلا در حالی به انتخابات محلی و منطقه ای فراخوانده شده اند که اکثریت مخالفان دولت از جمله حزب تحت رهبری خوان گوایدو رئیس‌جمهوری خودخوانده و رهبر مخالفان برای نخستین بار از سال ۲۰۱۷ و به دنبال تحریم و غیبت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ و انتخابات پارلمانی ۲۰۲۰ در این صحنه سیاسی حاضر خواهند شد. انتخابات پارلمانی که پس از جولان چند ساله مخالفان، ۹۲ درصد کرسی‌های پارلمان را به حزب چاویسم (طرفداران هوگو چاوز و طرفداران دولت) واگذار کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar