ایسنا/ کمیته امنیت ملی قرقیزستان امروز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد، مقامات این کشور تلاش برای کودتا و به دست گرفتن خشونت آمیز قدرت در قرقیزستان را خنثی کردند.
به گزارش خبرگزاری تاس، در این بیانیه آمده است: "کمیته امنیت ملی دولت و وزارت کشور قرقیزستان توطئه‌ای که یک گروه تبهکار برای به دست گرفتن خشونت آمیز قدرت در کشور طراحی کرده بود، برملا کردند.
طبق اعلام این کمیته، "شواهد محکمی به دست آمده‌اند که حاکی از فعالیت‌های تبهکارانه گروهی از افراد به رهبری برخی از نیروهای سیاسی تخریب‌گر، از جمله اعضای Jogorku Kenesh (شورای عالی) و مقامات عالی رتبه سابق هستند."
مظنونان این دسیسه که نام آنها هنوز علنی نشده، بر اساس این گزارش قصد داشتند پس از اعلام نتیجه انتخابات پارلمانی آتی، تظاهرات گسترده‌ای را در بیشکک، پایتخت قرقیزستان سازماندهی کرده و از این طریق تحریک به درگیری با افسران پلیس کنند. کمیته امنیت ملی دولت قرقیزستان خاطرنشان کرد که مظنونان قصد داشتند حدود ۱۰۰۰ "مرد جوان مهاجم" را در این اقدام به کار بگیرند.
در ادامه این بیانیه تصریح شد: به منظور جلوگیری از فعالیت مجرمانه این گروه، در تاریخ ۲۶ نوامبر، بازرسان کمیته امنیت ملی دولت و وزارت کشور قرقیزستان به بازرسی از منازل اعضای این گروه و دفتر اجاره‌ای آنها پرداخته و طی این بازرسی مقادیری سلاح گرم، مهمات و مواد مخدر به همراه مدارک و مستندات تدارک آنها برای ارتکاب جرم را کشف و ضبط کردند. پانزده نفر دستگیر شده‌اند.
قرقیزستان قرار است در ۲۸ نوامبر انتخابات پارلمانی برگزار کند. ۵۴ نماینده پارلمان با لیست‌های حزبی و ۳۶ تن دیگر از جانب حوزه‌های انتخابیه تک نماینده شرکت خواهند کرد. در مجموع ۲۱ حزب سیاسی و نزدیک به ۳۰۰ کاندیدای منفر در رای گیری شرکت می‌کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar