ایسنا/ رئیس جمهوری بلاروس با حضور در مرز این کشور با لهستان، به مهاجران گفت که اگر آن‌ها بخواهند به کشورهایشان بازگردند، به آن‌ها "کمک" می‌کند، اما "اجباری" در کار نیست.

به نقل از خبرگزاری رویترز، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در اولین حضور خود در مرز کشورش با لهستان از آغاز بحران مهاجران، در انباری که به پناهگاه تبدیل شده است، با مهاجران ملاقات کرده و به آن‌ها گفت که آزادند به انتخاب خود، به خانه‌هایشان برگردند یا به غرب بروند.

هزاران مهاجر در مرز شرقی اتحادیه اروپا سردرگم‌ مانده‌اند. این اتحادیه، شرایط فعلی را یک بحران "مهندسی شده از سوی مینسک" می‌داند که با صدور ویزا در خاورمیانه، این پناهجویان را به بلاروس آورده و "مجبور" به عبور از مرز می‌کند.

الکساندر لوکاشنکو اما گفت این اتحادیه اروپاست که عامدانه به یک بحران انسانی دامن زده است و این مسئله باید حل و فصل شود. او به مهاجران گفت که سرنوشتشان را درگیر بازی‌های سیاسی نمی‌کند.

در این پناهگاه، یک دختر نوجوان عراقی به رئیس جمهوری بلاروس گفت که نمی‌تواند به خانه بازگردد و امیدوار است به اروپا برسد. لوکاشنکو در پاسخ گفت: ما فقط امیدوار نیستیم، بلکه در کنار هم تلاش می‌کنیم تا به تحقق رویای تو کمک کنیم.

لوکاشنکو تأکید کرد که هیچکس را مجبور به انجام کاری نخواهد کرد.

او در میان تشویق مهاجران، گفت: اگر بخواهید به سمت غرب (اتحادیه اروپا) ‌بروید، ما شما را بازداشت نخواهیم کرد و مورد ضرب و جرح قرار نخواهیم داد. به خودتان بستگی دارد، عبور کنید! بروید!

وی افزود: ما تحت هیچ شرایطی شما را بازداشت نخواهیم کرد و به اجبار شما را به خانه‌هایتان نخواهیم فرستاد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar