باشگاه خبرنگاران/ روزنامه عبری زبان گلوبز افشا کرد قطر طی توافقی محرمانه با رژیم صهیونیستی در نظر دارد یک منطقه آزاد برای تجارت الماس و طلا راه اندازی کند.
 
به نقل از روزنامه گلوبلز رژیم صهیونیستی، تل آویو و دوحه به توافقی درباره تجارت الماس دست یافته‌اند که قطر را قادر می‌سازد به فهرست کشور‌هایی که حق تجارت الماس را دارند، بپیوندد. قطر متعهد شد که به تاجران الماس رژیم صهیونیستی اجازه دهد بدون مشکل وارد دوحه شوند و در صورت تمایل، دفاتر نمایندگی خود را ایجاد کنند. این توافقنامه به امضای مقامات ارشد وزارت خارجه دو طرف رسیده است.

قطر پس از سال‌ها تحریم و مخالفت شدید با پیمان ابراهیم، به توافق تجاری با صهیونیست‌ها در زمینه الماس دست یافت. اگرچه این توافق به یک بخش تجاری مهم مربوط می‌شود، اما نشان دهنده وجود روابط مستقیم بین دو طرف است. به گفته یکی از منابع آگاه از این تماس ها، قطر برای دستیابی به توافقات اقتصادی و تجاری بیشتر با تل آویو، تا زمانی که با منافعش مطابقت داشته باشد، مشکلی نخواهد داشت.

دوحه قصد دارد یک منطقه آزاد تجاری ایجاد کند که در زمینه سنگ‌های قیمتی و طلا فعالیت کند و بعداً به یک بورس الماس تبدیل شود. این اقدام مستلزم تایید نهایی از سوی کشور‌های عضو «کمیته صدور گواهینامه فرآیند کیمبرلی» است و راه اندازی بورس نیازمند تایید فدراسیون تبادل الماس است.

اهمیت این موافقتنامه در این است که این توافق نخستین توافق تجاری پس از قطع روابط طرفین پس از پیمان صلح و عادی سازی روابط تل آویو با برخی کشورهای عربی است و گشایشی برای توافقات اقتصادی-تجاری آینده تلقی می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar