ایسنا/ یک رسانه عبری زبان فاش کرد که مقامات اردن در حین مذاکرات با رژیم صهیونیستی درباره توافق آبی اخیر میان آنها خواستار محرمانه ماندن این موضوع شده بودند اما این مذاکرات و توافق صورت گرفته توسط رسانه‌های این رژیم افشا شده است.

روزنامه عبری زبان معاریو در گزارشی با اشاره به توافقنامه آب در برابر برق که روز دوشنبه گذشته توسط اسرائیل، اردن و امارات امضا شد، نوشت؛ دولت اردن درحالی این توافقنامه را امضا کرد که چند ساعت پیش از آن فیصل شبول، سخنگوی این دولت چنین موضوعی را تکذیب کرده بود.

معاریو نوشت: این مسئله ضعف دولت اردن در مقابل هرآنچه به اسرائیل مربوط می‌شود را آشکار کرد.

طبق گزارش این رسانه، دولت اردن بدون اعلام این توافق به ملت این کشور توافقنامه مذکور را امضا کرد.

معاریو در ادامه آورده است که مقامات اردن از همتایان صهیونیست و آمریکایی خود خواسته بودند که محرمانه ماندن مذاکرات درباره این توافق را حفظ کنند و این توافق پس از درز اطلاعات درباره آن به رسانه‌های اسرائیل فاش شد.

در این گزارش همچنین آمده است: علیرغم "دستاوردهای اقتصادی" اردن از این توافق، اما اطلاع رسانی درباره آن به ملت این کشور برای دولت امان دشوار بود، چراکه اسرائیل یکی از طرفین آن است.

معاریو همچنین نوشت که نظام اردن خدمات بزرگی به اسرائیل ارائه می‌کند که مهمترین آن تامین امنیت مرزها است. اردن می‌تواند همان کاری را انجام دهد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با باز کردن مرزهای کشورش با اروپا به روی پناهجویان انجام داد و به مخالفان دولت سوریه اجازه داد تا وارد این کشور شوند.

این روزنامه در ادامه هشدار داد: زمانی که اردن نیروهای خود را از مرز با اسرائیل عقب بکشد یا کاهش دهد، اسرائیلی‌ها به اهمیت رابطه با امان پی خواهند برد.

امان و تل‌آویو روز دوشنبه قراردادی را امضا کردند که بر اساس آن، این کشور عربی انرژی خورشیدی را برای رژیم صهیونیستی تامین می‌کند و این رژیم هم در مقابل آب شیرین برای اردن می‌فرستد.

این توافقنامه روز دوشنبه ۲۲ نوامبر و در حاشیه اکسپو دبی و با حضور جان کری نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور تغییرات اقلیمی به امضا رسید.

طبق بیانیه صادره دو طرف، قرار است یک مجموعه تولید انرژی خورشیدی در اردن با ظرفیت ۶۰۰ مگاوات برق سبز به فلسطین اشغالی صادر کند و در مقابل رژیم صهیونیستی تا ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب شیرین برای اردن بفرستد.

وزارت منابع آبی اردن جزئیات توافقنامه‌ای را که با امارات و اسرائیل برای همکاری در زمینه آب و انرژی امضا کرده است، فاش کرد و گفت که این پروژه بدون دستیابی اردن به ۲۰۰ میلیون متر مکعب سالانه آب اجرا نمی‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar