فارس/ سخنگوی «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در یک نشست خبری اعلام کرد، گوترش از مواضع و نقش آفرینی روسیه در قبال رفع درگیری‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان حمایت و قدردانی می‌کند.

«فرحان حق» معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در نشست خبری روز شنبه (دیروز) در نیویورک به نشست سه جانبه اخیر سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان واکنش نشان داد.

بنا بر گزارش رسانه‌های روسیه، این مقام دفتر آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در این نشست خبری بر قدردانی و حمایت گوترش از مواضع و نقش‌آفرینی مسکو در قبال حل اختلافات بین ایروان و باکو تاکید کرد.

به گزارش «تاس»، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت: «دبیرکل از نشست سه جانبه ۲۶ نوامبر (پنجم آذر ماه) میان نخست‌وزیر ارمنستان، رئیس‌جمهور (جمهوری) آذربایجان و رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه استقبال می‌کند و بیانیه مشترک آنها را مورد توجه قرار می‌دهد. او با قدردانی به نقش فدراسیون روسیه در تسهیل ادامه تماس‌ها و گفت‌وگو نگاه می‌کند».

به گفته فرحان حق، دبیرکل سازمان ملل «از احیای تعامل مستقیم در بالاترین سطح بین ارمنستان و (جمهوری) آذربایجان و تعهد مجدد آنها به اجرای کامل بیانیه‌های سه جانبه ۹ نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) و ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ (۲۲ دی ۱۳۹۹) و برداشتن گام‌های ملموس با هدف افزایش ثبات در منطقه تشویق شده است».

مقام دفتر آنتونیو گوترش در سخنان خود به بیانیه مشترک سران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای آتش‌بس و توقف جنگ بر سر منطقه قره باغ کوهستانی اشاره کرد.

معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل تصریح کرد: «او (گوترش) موضع اصولی سازمان ملل را تکرار می‌کند که صلح پایدار تنها از طریق گفت‌و‌گو حاصل می‌شود و از طرفین می‌خواهد که مسائل باقی مانده را برای این منظور از طریق همه ساختارهای موجود از جمله تحت نظارت روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا (روسیه، ایالات متحده آمریکا و فرانسه) حل و فصل کنند».

وی افزود: «سازمان ملل آماده است تا از همه این تلاش‌ها، از جمله از طریق ارائه کمک‌های بشردوستانه، بازیابی و ایجاد صلح در میدان (مناطق مرزی و مورد تنش بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان) حمایت کند».

روز جمعه هفته گذشته ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه با «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان و «الهام علی اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان یک نشست مشترک در شهر «سوچی» روسیه برگزار کرد.

طبق گزارش خبرگزاری تاس روسیه، این نشست حدود سه ساعت طول کشید و با انتشار یک بیانیه مشترک به کار خود پایان داد.

ولادیمیر پوتین علاوه بر شرکت در این نشست سه جانبه، به صورت دو جانبه با پاشینیان و علی اف به صورت جداگانه هم دیدار داشت.

رئیس‌جمهور روسیه پس از دیدار سه‌جانبه با رؤسای جمهور جمهوری آذربایجان و نخست‌وزیر ارمنستان گفت که توافق شد تا سازوکار تعیین مرز میان ارمنستان و جمهوری‌آذربایجان پیش از پایان سال جاری میلادی ایجاد شود.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان سال گذشته بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی جنگ ۴۴ روزه را تجربه کردند و این جنگ با میانجیگری روسیه و توافق آتش‌بس پایان یافت.

به رغم آتش‌بس، اختلافات باکو و ایروان و اتهام زنی دو طرف درباره پایبندی به این توافق و چالش‌ها در خصوص مسائلی از قبیل ترسیم مرز و ایجاد شرایط لازم جهت امضای معاهده صلح همچنان ادامه دارد.

تنش‌ها بین این دو کشور همسایه تا جایی شدت گرفت که اخیرا ارمنستان و جمهوری آذربایجان درگیری‌‌های شدید مرزی را تجربه کردند و از هر دو طرف تعدادی کشته و زخمی شدند.

اعلام توافق سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای ایجاد سازوکار تعیین مرز بین این دو کشور بعد از نشست روز جمعه در سوچی در شرایطی انجام شده که اختلاف نظرهای ایروان و باکو بر سر تعیین حدود و مرزهای دو کشور همچنان باقی است.

موضوعی که باعث تشدید اختلافات بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان شده، ادعاهایی است که مقام‌های ارشد باکو شامل الهام علی اف درباره ایجاد کریدور ادعایی «زنگه‌زور» مطرح کرده‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar