تسنیم/ معاون دوم نخست وزیر طالبان، دستور باز کردن حساب‌های بانکی مقام‌های حکومت پیشین افغانستان را صادر کرده است.

«عبدالسلام حنفی» معاون نخست وزیر طالبان دستور بازگشایی حساب های بانکی مقام‌های پیشین دولت که از افغانستان خارج نشدند را به بانک ملی این کشور صادر کرد.

وی دستور داد که پس از تایید سرپرست ریاست مربوطه، حقوق این مقام ها که با طالبان همکاری کردند نیز پرداخت شود و همچنین حساب آنها از مسدودیت خارج شود.

بر اساس خواسته حنفی، مقام‌هایی که با طالبان همکاری نمی‌کنند اما در افغانستان زندگی می‌کنند نیز حساب‌های بانکی آنها بازگشایی می‌شود.

در این دستور آمده است که  حساب‌های مقام‌های حکومت سابق افغانستان که به طوررسمی مسئولیت خود را به طالبان واگذار نکرده‌اند واکنون نیز در خارج از این کشور به سرمی برند باید همچنان مسدود بماند.

به گزارش پژواک، معاون نخست وزیر طالبان  همچنین ادامه داد که حتی حساب شرکت‌هایی که یکی از مقامات سابق افغانستان سهام دارند و اکنون در خارج از افغانستان زندگی می‌کنند نیز باید به مقدار سهام آن فرد، مسدود بماند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، از بانک‌های خصوصی خواسته شد تا حساب تمام وزیران، معاونان وزیر، اعضای مجلس نمایندگان، والیان، معاونان والی، روسای امنیت ولایت‌ها و عضوهای شوراهای ولایتی حکومت سابق مسدود شوند.

«نیکیتا ایشنکو» دبیرمطبوعاتی سفارت روسیه در کابل پیش از این خاطرنشان کرده بود که اشرف غنی رئیس جمهور سابق افغانستان هنگام فرار تلاش داشت تا 4 خودروی پر از پول را با خود از این کشور خارج کند.

وی به «اسپوتنیک» گفته بود: «چهار خودروی پر از پول به فرودگاه کابل منتقل شد، آنها سعی کردند قسمت دیگر پول را به بالگرد برسانند، اما همه چیز طبق برنامه پیش نرفت و بخشی از آن در خط پرواز فرودگاه باقی ماند».

با این حال، «امیرخان متقی» رئیس کمیسیون دعوت و ارشاد طالبان پس از به قدرت رسیدن طالبان اعلام کرد که ما در پی انتقامجویی نیستیم و از طرف رهبر طالبان عفو عمومی اعلام شده است. از این عفو حتی فرماندهان نظامی که 20 سال در برابر ما جنگیده‌اند نیز می‌توانند استفاده کنند، بنابراین دیگر مردم هیچ نگرانی نداشته باشند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar