ایرنا/ پناهجویانی که در مرز لهستان و بلاروس گرفتار شده اند، احساس می کنند از سوی قاچاقچیان انسان فریب خورده اند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، قاچاقچیان انسان به برخی پناهجویانی از کشور سوریه وعده داده بودند که به آسانی قادر خواهند بود خود را از بلاروس به آلمان برسانند.

به برخی از این پناهجویان گفته شده بود که برای این کار نیاز به پرداخت ۳ هزار یورو (۳ هزار و ۳۹۰ دلار) برای هر کدامشان به یک واسطه در ترکیه است.

اما مسیر گذر امن از بلاروس به لهستان که از سوی قاچاقچیان ترسیم شده بود، مسدود است.

پس از بیش از یک هفته اقامت در جنگل های بسیار سرد این مرز، یک قاچاقچی شبانه آنها را به روستایی در لهستان برد و آنجا به راحتی توسط پلیس بازداشت و به بلاروس بازگردانده شدند.

یکی از این دو شهروند سوری در حالی که پاهایش از شدت سرما متورم شده بود و قادر به راه رفتن نبود، به رویترز گفت: به نظر می رسد پول ما بخار شده و به هوا رفته است.

پناهجویی دیگر گفت: همه این ها دروغ است. همه آنها(قاچاقچیان انسان) پناهجویان به جاده هایی هدایت می کنند که ممکن است در آنجا بمیرند و در پایان می گویند، ما مسئول نیستیم. آنها فقط پول پناهجویان را می خواهند.

 دو پناهجوی سوری که گفتند می خواهند در لهستان درخواست پناهندگی دهند، بار دیگر از سوی گارد مرزی لهستان بازداشت شدند و قرار شد به یک بازداشتگاه منتقل شوند.

ماریسیا زلونکیویچ فعال یک خیریه لهستانی گفت: افراد بیشتری متوجه می شوند که به دام افتاده اند و آنچه به آنها وعده داده شده، دروغ است.

بحران در مرز بلاروس که هزاران پناهجو از سوریه، عراق، افغانستان و کشورهای دیگر را به امید رساندن خود به اتحادیه اروپا درگیر کرده، چند ماه به درازا کشیده شده است.

لهستان و اتحادیه اروپا، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس را به ترغیب پناهجویان برای سفر به بلاروس و عبور غیرقانونی از مرز این کشور به تلافی تحریم های اعمال شده بر مینسک به دلیل نقض حقوق بشر متهم کرده اند.

بلاروس این اتهام را رد کرده و می گوید اتحادیه اروپا مسئول بحران انسانی در مرز این کشور است.

حال پناهجویان با چالش سخت تری برای ورود به اتحادیه اروپا روبه رو هستند. تحت فشار اتحادیه اروپا، شرکت های هواپیمایی پروازها از خاورمیانه به بلاروس را محدود و بسیاری از آژانس های مسافرتی در منطقه فروش بلیط هواپیما به این جمهوری شوروی سابق را متوقف کرده اند.

لهستان بیش از ۲۰ هزار گارد مرزی، نظامی و پلیس در منطقه مرزی مستقر کرده و مقام های بلاروس نیز بسیاری از پناهجویان را به مینسک بازگردانده اند تا آنها را راهی کشورهایشان کنند.

براساس اعلام گارد مرزی لهستان، عبور غیرقانونی از مرز از حدود ۵۰۰ مورد در روز به ۲۰۰ مورد کاهش یافته است.

داده های پلیس حاکی است حدود ۳۱۴ قاچاقچی از ماه اوت (مرداد) در لهستان بازداشت شده اند. این قاچاقچیان از کشورهای آلمان، سوئد، اوکراین و گرجستان هستند.

در حالی که عبور از مرز سخت تر شده است، قاچاقچیان انسان نیز نرخ خود را تا ۷ هزار دلار افزایش داده اند.

سخنگوی ارتش لهستان گفت تدابیر سخت امنیتی، پناهجویان را ناامیدتر کرده و بسیاری از آنها به زور متوسط می شوند و برای این کار از بلاروسی هایی که ابزاری برای شکستن حصارها در اختیارشان قرار می دهند، کمک می گیرند.

به گفته زلونکیویچ فعال یک خیریه لهستانی، با وجود کاهش شدید دمای هوا و افزایش خطر بازداشت شدن، بعید است پناهجویان دست از تلاش برای عبور از مرز بکشند.

وی افزود: وقتی پای پیشرفت، تحصیل یا کار پیدا کردن به میان می آید، بسیاری از این افراد چیزی به عنوان امیدواری برای بازگشت ندارند و در واقع چاره ای ندارند. خانواده های این افراد بدهکارند و منازلشان را فروخته اند و راه بازگشتی وجود ندارد.

نزدیک به ۲ هزار پناهجو عمدتاً اهل خاورمیانه، نزدیک مرز بلاروس با لهستان در شرایط بسیار دشوار مستقر شده و ناامیدانه قصد ورود به اتحادیه اروپا را از طریق لهستان دارند.

بلاروس در پی درخواست اتحادیه اروپا و وزیران کشورهای عضو گروه هفت برای پایان دادن فوری به کارزار تهاجمی و بهره جویانه از مهاجران، اعلام کرده که خواستار کاهش این بحران است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar