فارس/ وزارت دفاع تایوان مدعی شد هواپیماهای جنگی خود را برای هشدار و دور کردن هواپیماهای جنگی چین که وارد حریم دفاع هوایی تایوان شده بودند، اعزام کرد.

به گزارش رویترز، این وزارتخانه اعلام کرد: جدیدترین مأموریت چین شامل ۱۸ جت جنگنده به اضافه ۵ بمب‌افکن H-۶ با قابلیت حمل اتمی و همچنین یک هواپیمای سوخت‌گیری هوایی Y-۲۰ بود.
بر اساس نقشه‌ای که این وزارتخانه ارائه کرد، بمب‌افکن‌ها و شش جنگنده به سمت جنوب تایوان به کانال باشی که این جزیره را از فیلیپین جدا می‌کند، رفتند و سپس به اقیانوس آرام رفتند و به چین بازگشتند.
طبق این گزارش، این هواپیماها با هواپیمای سوخت‌رسان همراه بودند که نشان می‌دهد چین به جنگنده‌های کوتاه‌برد در داخل پرواز سوخت‌گیری کرده است.
وزارت دفاع تایوان افزود هواپیماهای جنگی را برای هشدار دادن و دور کردن هواپیماهای چینی فرستاد و در عین حال سیستم‌های موشکی برای نظارت بر آن‌ها مستقر شد.
به نوشته رویترز، هیچ اظهارنظر فوری از سوی چین که در گذشته گفته چنین اقداماتی، تمریناتی با هدف حفاظت از حاکمیت این کشور است، وجود نداشته است.
طبق این گزارش، رسانه‌های دولتی چین گزارش دادند که شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین نشست سه‌روزه‌ای را با مقامات ارشد نظامی این کشور برگزار کرد که روز یکشنبه به پایان رسید. شی در این نشست بر نیاز به مدرن‌سازی ارتش چین برای پیروزی در جنگ‌ها تاکید کرد.
وزارت دفاع تایوان روز جمعه هم گفته بود که هشت هواپیمای جنگی چین از جمله دو بمب‌افکن قادر به حمل بمب اتمی وارد حریم دفاع هوایی تایوان شدند.
پیش‌تر در اقدامی تحریک‌آمیز، گروهی پنج نفره از قانون‌گذاران آمریکایی برای دومین بار طی یک ماه وارد تایوان شدند.
این هیأت در دیدار با «تسای اینگ وِن» رئیس‌جمهور تایوان، از این جزیره به عنوان «نیروی خیر» در جهان تمجید کرد و گفت که در دوران ریاست وی روابط با آمریکا پربارتر از چند دهه گذشته بود.
هم‌زمان با دیدار تحریک‌آمیز چند قانون‌گذار آمریکایی با مقامات تایوان، ارتش آزادی‌بخش چین گشت آمادگی رزمی برگزار کرد.
سخنگوی فرماندهی حوزه شرق ارتش چین روز شنبه با تأکید بر ضرورت انجام این مأموریت گفت، تایوان بخشی از چین است و محافظت از حق حاکمیت و تمامیت ارضی آن «وظیفه مقدس» ارتش چین است.
این مقام چینی افزود، فرماندهی شرق همچنان هوشیاری خود را در برابر «مداخلات» نیروهای خارجی و اقدامات جدایی‌طلبان حفظ می‌کند.
حمایت‌های آمریکا و کشورهای غربی از استقلال تایوان و ارسال تجهیزات نظامی به این جزیره، با واکنش تند چین مواجه شده است.
«وو کیان» سخنگوی وزارت دفاع چین روز پنجشنبه با بیان اینکه هیچ جایی برای سازش در مورد تایوان وجود ندارد، تاکید کرد واشنگتن نباید در این موضوع توهم داشته باشد.
پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. با این حال آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در مسیر حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض کرده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله خود آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar