باشگاه خبرنگاران/ همزمان با افزایش تنش میان پاریس و لندن، رهبر کاتولیک‌های جهان از انگلیس و فرانسه خواست تا به انسانیت پناهجویان احترام بگذارند.

به گزارش رویترز، «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان، با اشاره به جانباختن پناهجویان در کانال مانش و تشدید تنش میان انگلیس و فرانسه از این دو کشور خواست تا به انسانیت پناهجویان احترام بگذارند.
پاپ فرانسیس تقریباً تمام متن سخنرانی امروز (یک‌شنبه) خود را به پناهجویان اختصاص داده بود و در بخشی از آن همزمان با ابراز همدردی با خانواده ۲۷ پناهجویی که هفته گذشته در کانال مانش جان خود را از دست دادند، گفت: «بیایید به این فکر کنیم که این روز‌ها چه تعداد پناهجو در معرض خطرند و چه تعداد جان خود را از دست داده‌اند. وقتی چنین اخباری را می‌شونم بسیار احساس غم می‌کنم، کسانی که در کانال جان باختند، افراد دیگری که در مرز بلاروس جان خود را از دست دادند و اغلب آن‌ها کودک هستند.»
گفته می‌شود که پاپ فرانسیس لغت «کودکان» را با صدای بسیار بلندی بر زبان آورد.
پس از غرق شدن این ۲۷ پناهجو در کانال مانش، «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه، در پیامی به «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس، گفت: «یا باید مسئله را جدی گرفت، یا از بحث درباره پناهجویان محروم شد.»
پس از آن نیز فرانسه نشست با «پریتی پاتل» وزیر کشور انگلیس، در سواحل «کاله» را لغو کرد.
پاپ فرانسیس در این زمینه نیز گفت: «من همراهی خود را با کسانی ابراز می‌کنم که می‌خواهند در کمک به این مسائل مشارکت کنند تا در نهایت تفاهم حاصل شود. مذاکره در نهایت بر هر نوع استثمار چیره می‌شود، اراده و تلاش راه خود را بر هر چیزی خواهد گشود و به سمت مسیری خواهد رفت که به انسانیت پناهجویان احترام گذاشته شود.»
در چندماه اخیر پروتکل ایرلند شمالی عامل افزایش تنش میان انگلیس و فرانسه بود، این پروتکل بخشی از توافق برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) محسوب می‌شود و به موجب آن حقوق ماهیگیری در بخش‌هایی دریایی افزایش یافته که مورد مناقشه بسیار میان دو طرف است.
ماه گذشته نیز درگیری بین دو کشور اروپایی به دلیل اعطای مجوز ماهیگیری از سوی انگلیس بالا گرفت؛ تا جایی که فرانسه یکی از کشتی‌های انگلیس را توقیف و به ناخدای آن اعلام کرد که در دادگاه حاضر شود.
صنعت ماهیگیری در فرانسه و انگلیس بسیار کوچک، اما برای هردوی آن‌ها پراهمیت است، در همین راستا، هفته گذشته نیز ماهیگیران فرانسوی در اعتراض به توافق میان فرانسه و انگلیس بر سر مجوز‌های ماهیگیری، بنادر کانال مانش را برای تردد کشتی‌ها و انتقال کالا مسدود کردند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar