باشگاه خبرنگاران/ بنابر اعلام منابع عراقی به دلیل باقی ماندن مهمات و گنجینه‌های دزدی داعش در ویرانه‌های موصل هنوز اجازه بازسازی خانه‌ها به اهالی داده نمی‌شود.

به گزارش وب سایت آمریکایی کانتر بینگ، تفحص مهمات و گنجینه‌های داعش در خانه‌های ویران شده  موصل بعد از شکست داعش در این استان، عملیات بازسازی خانه‌های این منطقه را به تاخیر انداخته است و مقامات محلی موصل اعلام کردند به دلیل اینکه مهمات و گنجینه‌های دزدی داعش همچنان در درون خانه‌های ویران وجود دارند اهالی این مناطق نمی‌توانند به خانه‌های بازگشته و آن را تعمیر کنند.
یکی از ساکنان غربی شهر موصل به اسم «خالد» که وضعیت نابسامانی دارد و هنوز نتوانسته است خانه خود را بازسازی کند دلیل عدم بازسازی خانه‌اش را پول‌ها و گنج‌های دزدی داعش دانست، زیرا به تازگی که درحال آواربرداری بوده است یک کیسه پر از پول پیدا کرده که از زمان حضور تروریست‌های داعش در خانه‌اش باقی مانده است.
خالد در ادامه صحبت‌هایش اعلام کرد چندماه پیش وقتی کارگران درحال آواربرداری از خانه‌ای در محله آنان بودند ۱.۶ میلیون دلار پول به همراه کیسه‌های طلا و جواهر که داخل یک بشکه در عمق سه متری زمین دفن شده بودند را پیدا کردند.
وب‌سایت کانتر بینگ در ادامه گزارش خود گفت: داعش مقادیر زیادی پول از مالیات و غارت از جمعیت تحت حاکمیت خود در غرب عراق و شمال سوریه و در طول سه سالی که موصل پایتخت آن بود، دریافت کرده است و زمانی که سرکردگان داعش در محاصره بودند پول، طلا و نقره‌های خود را زیر آوار‌ها دفن کردند.
تاکنون کشور‌های زیادی خواستار بازسازی عراق شده‌اند چراکه حجم ویرانی ناشی از جنگ با داعش بسیار زیاد بوده است و میزان بودجه‌ای که کشور‌های جهان و سازمان‌های بین‌المللی برای آن در نظر گرفته‌اند نیز مقدار قابل توجهی است که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.
سال ۹۸ در زمان سفر نخست‌وزیر عراق به ایران رئیس پارلمان بخش خصوصی کشورمان آمادگی بخش خصوصی کشومان در قالب اتحادیه‌ها، انجمن‌ها و تشکل‌های تخصصی وابسته به اتاق ایران را جهت بازسازی زیرساخت‌ها و بخش‌های صنعتی و معدنی عراق و همچنین ارائه خدمات فنی و مهندسی و سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه‌های مختلف عمرانی کشور عراق را اعلام کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar