ایسنا/ دبیر مطبوعاتی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که آمریکا شاهد روند افزایش نیروهای روسیه در نزدیکی مرز اوکراین است.

به نقل از خبرگزاری تاس، جان کربی، دبیر مطبوعاتی وزارت دفاع آمریکا در پاسخ به حضور سربازان روسی در نزدیکی مرز اوکراین گفت: ما در حال رصد این ماجرا از نزدیک هستیم. تمایلی به ارزیابی تعداد دقیق سربازان در مرز نداریم؛ اما ما به مشاهدات خود درخصوص افزایش نیروهای روسی در مرز ادامه خواهیم داد.

نگرانی‌هایی درخصوص به اصطلاح "آمادگی" مسکو برای حمله به اوکراین در غرب و کی‌یف ابراز شده است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، این اطلاعیه‌ و خبرها را به عنوان تلاشی برای "افزایش تنش‌ها" و نشان دادن روسیه به عنوان کشوری که روند حل و فصل را به خطر می‌اندازد، محکوم کرد. وی چنین ادعایی را که این جنگ "صلیبی" صرفا پوششی برای سرپوش گذاشتن بر اهداف تهاجمی است که اوکراین نیز ممکن است در حال پرورش آن باشد، رد نکرد.

کربی هم‌چنین هنگام اظهار نظر درباره برنامه‌های بلاروس برای برگزاری تمرینات مشترک با روسیه درخصوص تامین امنیت مرزها گفت: آمریکا نمی‌خواهد شاهد اقدامات "تهاجمی یا بی‌ثبات کننده" در میان "وضعیت بسیار متشنج" در مرز بلاروس باشد.

این درحالی‌ست که واشنگتن "حقوق کشورها را جهت برگزاری تمرینات نظامی مشترک به رسمیت می‌شناسد". براساس گفته‌های کربی "کشورها آزاد هستند تا با هر شریکی که می‌خواهند تمرینات و رزمایش‌های مشترک داشته باشند."

کربی خاطرنشان کرد: چیزی که می‌گوییم این است که ما نمی‌خواهیم اقدامات تهاجمی غیرضروری و بی‌ثبات کننده‌ای را در وضعیتی که از پیش متشنج است، شاهد باشیم.

ویکتور خرنین، وزیر دفاع بلاروس، پیشتر به خبرنگاران گفت که مینسک و مسکو قصد برگزاری یک رزمایش مشترک در مرزهای جنوبی با اوکراین را دارند.

خرنین با اشاره به اینکه هر دو کشور به توسعه سیستم یکپارچه پدافند هوایی منطقه‌ای در آینده ادامه خواهند داد، اظهار کرد که بلاروس به طور کلی و مشترک سربازهایش‌ها را با روسیه برای مقابله با هر نوع "تهدید احتمالی جدید" و دفاع در برابر تهاجم علیه "اتحادیه روسیه و بلاروس" آماده کرده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar