تسنیم/ کمیساریای عالی انتخابات که همواره از انطباق صد در صدی نتایج الکترونیکی با شمارش دستی خبر می داد، بر تغییر در نتایج انتخابات به دنبال شکایات انتخاباتی صحه گذاشت.

کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق از تغییر در 5 کرسی پارلمان عراق در پی بررسی شکایت‌ها نسبت به نتایج انتخابات خبر داد و تاکید کرد امکان اعلام نتایج نهایی انتخابات اواخر هفته جاری وجود دارد.

«عماد جمیل محسن»، عضو تیم رسانه‌ای کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق گفت: بزودی، بررسی شکایت‌ها توسط هیئت قضایی به پایان می رسد و هزار و 436 شکایت مورد تایید قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه افزود:کمیساریا به وظیفه خود عمل کرده و آماده اعلام نتایج انتخابات و اسامی برندگان است و احتمالا نتایج انتخابات اواخر هفته جاری اعلام می‌شود.

عماد جمیل گفت: تغییر در نتایج انتخابات به موجب شکایت‌های اخیر در 5 کرسی پارلمان تاثیر گذاشته و نتایج اولیه اعلام شده در اربیل، نینوا، کرکوک، بغداد و بصره را تغییر داده است.

وی با اشاره به اینکه تغییر در نتایج انتخابات، با ابطال نتایج برخی صندوق‌های رای رخ داده، گفت کمیساریای عالی مستقل انتخابات برای اعلام نتایج نهایی به چند روزی نیاز دارد زیرا اجرای تصمیم هیئت قضایی به نیاز به زمان دارد.

روزهای شلوغ هیئت قضایی انتخابات عراق
از سوی دیگر العربی الجدید در گزارشی درباره انتخابات عراق آورده است: انتظار می‌رود هیات قضایی انتخابات عراق طی چند روز آتی به شکایت‌های ارائه شده درباره نتایج اعلامی رسیدگی کند تا پس از آن برای تایید نهایی، نتایج به دادگاه فدرال ارسال شود.

در همین رابطه، «عماد جمیل»، عضو تیم رسانه‌ای کمیساریای عالی انتخابات عراق گفت: این کمیساریا نتایج شکایت‌ها را صبح یکشنبه به هیئت قضایی ارسال کرده است.

وی با بیان اینکه این گام می‌تواند زمینه را برای اعلام نتایج توسط کمیساریای عالی انتخابات فراهم کند، اظهار داشت: هیچ گونه دست‌اندازی در نتایج انتخابات وجود ندارد و تصمیمات دستگاه قضایی برای همه الزام‌آور و نهایی است.

عماد جمیل تصریح کرد: ما اقدام هر گونه نهاد خارجی در تاثیرگذاری بر روند بررسی و رسیدگی به شکایت‌ها و فرایند انتخاباتی را تکذیب می‌کنیم.

در همین ارتباط، منابع آگاه در کمیساریای انتخابات پیش‌بینی کردند که هیات قضایی تا اوایل ماه آتی همه شکایت‌ها را تعیین‌ تکلیف خواهد کرد و پس از آن، کمیساریا نتایج نهایی را اعلام خواهد کرد.

این منابع افزودند: تایید نهایی نتایج انتخابات توسط دادگاه فدرال مستلزم زمان طولانی نیست و این دادگاه به طور کلی نتایج را بررسی خواهد کرد و کاری به درخواست‌ها برای بازشماری دستی آرا ندارد زیرا این امر جزء حیطه اختیارات هیات قضایی است.

اصرار معترضان بر خواسته‌های خود
در همین ارتباط، گروه‌های معترض به نتایج انتخابات به فشارهای خود برای ایجاد تغییر در نتایج یا ابطال انتخابات و برگزاری دوباره آن ادامه می‌دهند.

«سالم العبادی»، مدیر دفتر سیاسی عصائب اهل حق در کربلای معلی تصریح کرد: هیئت هماهنگی گروه‌های شیعی در انتظار تعیین‌ تکلیف شکایت‌های ارائه شده به هیئت قضایی و دادستانی درباره نتایج انتخابات است.

العبادی گفت: ما همچنان خواهان استرداد حقوق به تاراج رفته رای‌دهندگان‌مان و بازگرداندن آن به چارچوب قانونی هستیم.

«قیس الخزعلی»، دبیرکل جنبش عصائب اهل حق پیشتر از آیت‌الله العظمی سیستانی خواسته بود تا برای حل بحران سیاسی پساانتخاباتی ورود کنند.

وی گفت: بسیاری از شرکت‌کنندگان در فرایند انتخاباتی یقین دارند که نتایج تقلبی است و ما خواهان بازشماری دستی همه صندوق‌هایی هستیم که باطل اعلام شده است.

این در حالی است که العربی الجدید به نقل از رسانه های عراقی اعلام کرد: اخباری درباره درخواست «عمار حکیم» رهبر جریان حکمت و از اعضای چارچوب هیئت هماهنگی گروه‌های شیعی برای دیدار با آیت الله سیستانی با هدف دست یابی به راه حلی برای بحران سیاسی عراق، مخابره شده است.

برخی منابع وابسته به چارچوب هیئت هماهنگی گفتند که حکیم به دنبال ایجاد نقشه راه خروج از بحران و دست یابی به راهکاری منطقی و قابل اجراست و دفتر آیت الله سیستانی هم توضیح داده است که به زودی به این درخواست پاسخ خواهد داد.

یادآور می‌شود که  انتخابات پارلمانی عراق دهم اکتبر 2021 در سراسر عراق برگزار شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar