تسنیم/ یک روزنامه انگلیسی از افزایش تعداد پناهجویان سعودی در برخی کشورهای غربی به دلیل استبداد رژیم آل سعود خبر داد.

روزنامه فایننشال تایمز انگلیس فاش کرد که تعداد پناهجویان سعودی در غرب به دلیل سرکوب‌گری  و تخلفات رژیم آل سعود و تسلط شدید امنیتی  «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی بر این کشور دو برابر شده است.

تاکنون پنج کشور آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلیس و آلمان میزبان اکثریت پناهجویان سعودی بوده‌اند.

پناهجویان سعودی از سرنوشت ده‌ها فعال، مدافع حقوق بشر، منتقدان و مبلغانی که توسط رژیم آل سعود بازداشت می‌شوند و تحت انواع شکنجه‌های سرویس‌های امنیتی قرار می‌گیرند، هراس دارند.

اگرچه برخی از شهروندان عربستان از خشونت و سرکوب‌گری رژیم سعودی گریخته‌اند، اما این  رژیم آنها را در خارج از کشور نیز تعقیب می‌کند ، همانطور که در مورد «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی اتفاق افتاد.

مردم سعودی از سرکوبگری سیاسی فرار کرده‌اند و این موضوع به روشنی به محمد بن سلمان و کارهایی که او انجام داه، مرتبط است.

طبق آخرین آمار آژانس پناهندگان سازمان ملل، تعداد پناهجویان سعودی در ‌سال 2017 به 2هزار و 392 نفر رسید. 5 کشور اولی که این پناهجویان به آنها می‌روند، عبارتند از: آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلیس و آلمان. تعداد پناهجویان پس از بهار عربی ‌سال 2011، افزایش یافت، اما بیشترین افزایش تعداد پناهجویان پس از ‌سال 2015، یعنی زمانی بود که محمدبن‌سلمان که آن زمان 29‌سال داشت، ولیعهد پادشاهی عربستان ‌سعودی شد.

«آدام کوگل» محقق دیده‌بان حقوق بشر خاورمیانه در این خصوص اعلام کرده بود: «این افزایش تعداد پناهجویان سعودی  حاکی از شرایط بسته سیاسی و اجتماعی عربستان و حکمرانی محمدبن‌سلمان بود.» در بین سال‌های 2015 تا 2016، تعداد پناهجویان عربستانی تا 52‌درصد افزایش یافت و به یک‌هزار و 936 نفر رسید؛ این درحالی بود که میانگین افزایش سالیانه تعداد پناهجویان، تا پیش از این حدود 13‌درصد بود.

وضعیت پناهندگی برای زنان سعودی اما بسیار متفاوت است. آنها برای مسافرت خارج از کشور نیازمند اجازه از همسرشان، پدرشان و در برخی موارد، پسر بالغشان هستند. بسیاری از این زنان مجرد وقتی به همراه خانواده‌شان از کشور خارج شده بودند، فرار کرده‌اند. با این‌حال، بسیاری از آنها پس از فرار و پناهندگی، تحت فشارهای دولت عربستان و خانواده‌هایشان قرار می‌گیرند و برخی هم به کشور بازگردانده می‌شوند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar