فارس/ «ماسیمو گایانی» سفیر رم در آنکارا در یک سخنرانی برای دانشگاه «۲۹ می استانبول» اعلام کرد که ایتالیا از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت می‌کند.

«ماسیمو گایانی» سفیر ایتالیا در ترکیه روز سه شنبه (دیروز) طی سخنرانی مجازی برای دانشگاه «۲۹ می استانبول» روابط این دو کشور را در سطوح سیاسی و اقتصادی «عالی» توصیف کرد.
به گزارش روزنامه «دیلی صاباح» ترکیه، سفیر رم در آنکارا با تاکید بر روابط عالی، تاریخی و چند جانبه این دو کشور گفت، ترکیه شریک مهم ایتالیا و همچنین اتحادیه اروپا است.
ماسیمو گایانی در این سخنرانی بر وجود تعاملات و دیدارهای مقام‌های ارشد ایتالیا و ترکیه و نهادهای مختلف دولتی دو کشور تاکید کرد.
به گفته این دیپلمات ایتالیایی، این کشور با اشتیاق و به صورت مداوم از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت کرده است و الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا را برای هر دو طرف مفید می‌داند.
سفیر ایتالیا در ترکیه تصریح کرد، به رغم اختلافات ترکیه و اتحادیه اروپا درباره بسیاری از موضوعات، ترکیه نقشی مهم در مقابله با جرایم، مهاجرت بی قاعده، تروریسم و بسیایر دیگر از موضوعات منطقه‌ای ایفا می‌کند.
گایانی با بیان اینکه ترکیه و ایتالیا شرکای اساسی هستند و ایتالیا یکی از برجسته‌ترین سرمایه گذاران خارجی ترکیه است، روابط اقتصادی دو کشور را ستود. وی افزود: «جریان تجاری بین دو کشور متعادل است و روز به روز گسترش می‌یابد».
عضویت ترکیه در «جامعه اروپا» که بعدا به «اتحادیه اروپا» تغییر یافت، از سال ۱۹۸۷ آغاز شد اما تلاش آنکارا تا به امروز به دلیل مخالفت‌های اروپایی با این عضویت محقق نشده است.
یکی از اصلی ترین مخالفان عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، یونان بوده است. طی سال‌های اخیر تنش‌های یونان با ترکیه بر سر مسائلی از قبیل قبرس و اقدامات حفاری در دریای مدیترانه تشدید شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar