فارس/ وزیر خارجه اوکراین از ناتو خواست ضمن تقویت همکاری‌های نظامی با کی‌یف، تحریم‌های اقتصادی جدیدی را علیه روسیه آماده کند تا بتوانند در برابر طرح احتمالی روسیه برای حمله به این کشور، بازدارندگی داشته باشند.

«دیمیترو کولِبا» وزیر خارجه اوکراین امروز (چهارشنبه) از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواست تا ضمن تقویت همکاری‌های نظامی با کی‌یف، تحریم‌های اقتصادی جدیدی را علیه روسیه آماده کند تا بتوانند در برابر طرح احتمالی روسیه برای حمله به این کشور، بازدارندگی داشته باشند.
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، کولبا در حاشیه اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو به خبرنگاران گفت: «ما از متحدان خود می‌خواهیم برای تهیه یک بسته بازدارنده [در برابر روسیه] به اوکراین بپیوندند».
وی توضیح داد که به عنوان بخشی از این بسته، ناتو باید تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه را در صورت «تصمیم [مسکو] به انتخاب بدترین سناریو» آماده کند و ناتو همچنین باید همکاری‌های نظامی و دفاعی با اوکراین را تقویت کند.
بر اساس این گزارش، دیپلمات ارشد اوکراینی اظهار داشت: «ما مطمئن هستیم که اگر به این تلاش‌ها بپیوندیم، اگر به شیوه‌ای هماهنگ عمل کنیم، می‌توانیم رئیس‌جمهور [ولادیمیر] پوتین را منصرف کنیم و او را از انتخاب بدترین سناریو، که یک عملیات نظامی است، بازداریم».
کولبا همچنین  افزود: «به رسمیت شناختن احتمالی کریمه اشغالی توسط بلاروس نقطه بی بازگشتی در روابط دوجانبه ما خواهد بود و ما به نوبت  اقدام خواهیم کرد. زیرا برای ما کریمه عرصه‌ای برای سازش نیست».
«ژپه کوفود» وزیر خارجه دانمارک نیز پیش از ورود به نشست ناتو به خبرنگاران گفت که هرگونه عملیات نظامی که حاکمیت اوکراین را نقض کند با «عواقب شدید» مواجه خواهد شد و کپنهاگن آماده است تا با تحریم‌های «سنگین» علیه روسیه اقدام نماید.
«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو نیز پس از اولین روز از مذاکرات بین ۳۰ عضو ناتو، در ریگا به خبرنگاران گفت: «هر گونه تجاوز آینده روسیه به اوکراین بهای زیادی خواهد داشت و پیامدهای سیاسی و اقتصادی جدی برای این کشور در پی دارد».
این در حالی است که روز گذشته «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه ضمن ابراز نگرانی از تحرکات نظامی در نزدیک مرزهای خود از جمله در اوکراین، تصریح کرد: «آنها در مورد تهاجم نیروهای روسی به اوکراین در ابتدای سال بسیار صحبت کردند، اما چنین اتفاقی رخ نداد». (جزئیات بیشتر)
اوکراین اوایل سال جاری محموله بزرگی از مهمات و موشک‌های «جاولین» آمریکایی را دریافت کرد و نظامیان این کشور می‌گویند خمپاره و پهپادهای تهاجمی ترکیه‌ای را نیز در اختیار دارند. با این حال، این کشورهای غربی به رهبری آمریکا هستند که چند روزی است با اظهار نظرهای غیرمستقیم از طریق گزارش‌های منابع بی‌نام در رسانه‌ها، روسیه را به طراحی حمله علیه اوکراین متهم کرده‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar