مهر/ وزیر خارجه آمریکا در پایان اجلاس ۲ روزه وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو با اتخاذ موضعی روسیه هراسانه، گفت: مسکو در صورت تهاجمی‌تر شدن در برابر اوکراین، تاوان سنگینی خواهد پرداخت.

به گزارش آناتولی، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در پایان اجلاس ۲ روزه وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در شهر «ریگا» واقع در لتونی در یک کنفرانس خبری به ۴ محور مهم که در این اجلاس مورد بحث قرار گرفت، اشاره کرد.
وزیر خارجه آمریکا در تشریح این محورها آن ها را شامل وضعیت فعلی روسیه و اوکراین، اقدامات دولت لوکاشنکو در بلاروس، موضوع افغانستان و نیز راهبرد ناتو دانست.
وی در خصوص تنش ها در شرق اوکراین با تکرار مواضع روسیه هراسانه کشورش تهدید کرد: مسکو در صورت تهاجمی‌تر شدن در برابر اوکراین، تاوان سنگینی خواهد پرداخت.
وی هشدار داد که هر گونه اقدام نظامی مسکو علیه اوکراین عواقب جدی را در پی خواهد داشت و بنابراین از روسیه خواست تا از تخاصم ادعایی واشنگتن علیه اوکراین خودداری کرده و مسیر دیپلماتیک را در پیش بگیرد.
بلینکن با ابراز نگرانی از طرح روسیه برای دخالت نظامی علیه اوکراین ادعا کرد که مسکو هم کارزار انتشار اطلاعات نادرست را افزایش داده و هم حضور نظامی خود را تقویت کرده است به طوری که «در روزهای اخیر فعالیت‌ های شبکه‌ های اجتماعی علیه اوکراین در روسیه ۱۰ برابر شده است»!
وزیر خارجه آمریکا افزود: ما نمی‌دانیم روسیه می‌خواهد حمله کند یا نه، ولی می‌دانیم نیروی لازم را مستقر کرده است. آمریکا با متحدان و همچنین ولادیمیر پوتین در تماس است. به کرملین گفته‌ ایم که واکنش قاطع نشان خواهیم داد!
آنتونی بلینکن گفت: در مذاکراتی که با متحدان و شرکائمان داشتیم، همه آنها اعلام کردند که حاضرند عواقب سنگینی را بر روسیه اعمال کنند. آمریکا در تعهد خود به امنیت اوکراین، ثابت‌ قدم است! از اوکراین می‌خواهیم خویشتنداری پیشه کند؛ چون روش روسیه این است که به نوعی اوضاع را برهم بزند!
این مقام آمریکایی در خصوص موضوع مهاجران در مرز میان بلاروس با کشورهای اروپایی هم گفت: از مینسک می‌خواهیم تا از مهاجران سوء استفاده نکند و به حقوق بشر و حاکمیت قانون احترام بگذارد.
بلینکن در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد چارچوب احتمالی واکنش آمریکا به روسیه، گفت:‌ ما در ۱۰ ماه گذشته و از زمان شروع دولت بایدن گفته‌ ایم که به رفتارهای مخرب روسیه پاسخ خواهیم داد. اگر روسیه در مورد اوکراین به روش فعلی ادامه دهد، گفته‌ایم که به آن واکنش نشان می‌دهیم.
وی با اشاره به همسویی متحدان و شرکای ایالات متحده در این زمینه، ادعا کرد که همه آنها «موافقند که در صورت حمله نظامی به اوکراین، اقدامات قاطعانه ای اجرا شود. مهم است که روسیه درک کند کارهایی که برای آن آماده می‌شود،‌ عواقبی جدی در پی خواهد داشت».
رییس دستگاه دیپلماسی واشنگتن در واکنش به اظهارات رئیس جمهور روسیه که اوکراین و ناتو را «تهدید» خوانده بود هم مدعی شد: در مورد حرف‌ های پوتین، این خیلی عجیب و گنگ است. ناتو یک مکانیسم دفاعی است! ما خطر و تهدیدی برای روسیه نیستم و هر گامی که برمی‌داریم برای اطمینان از توانایی دفاعی متحدان و شرکاء است! ایده این که اوکراین یا ناتو تهدیدی برای روسیه است، نادرست و عجیب است!

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar