ایسنا/ حزب حاکم هندوراس شکست در انتخابات ریاست جمهوری اخیر را پذیرفت، پیروزی را به سیومارا کاسترو، نامزد اپوزیسیون جناح چپ واگذار کرد و نگرانی‌ها را نسبت به یک رای گیری جنجالی دیگر و اعتراضات خشونت‌آمیز رفع کرد.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اگرچه تنها نیمی از آرای اخذ شده از انتخابات روز یکشنبه شمارش شده است؛ اما نصری عصفوره، شهردار فعلی پایتخت هندوراس و نامزد اصلی "حزب ملی" حاکم در بیانیه‌ای گفت: شخصا به کاسترو تبریک گفتم.

براساس گزارش شورای ملی انتخابات هندوراس، پس از شمارش ۵۲ درصد از آرای اخذ شده مشخص شد که سیومارا کاسترو ۵۳ درصد از آرا و عصفوره ۳۴ درصد از آرا را از آن خود کرده‌اند. از زمان برگزاری انتخابات ۳۰ روز فرصت وجود دارد تا برنده اعلام شود.

عصفوره اعلام کرد که با کاسترو و خانواده‌اش دیدار کرده است.

وی گفت: اکنون می‌خواهم علنا بگویم که به کاسترو به خاطر پیروزی در انتخابات و رسیدن به ریاست جمهوری تبریک می‌گویم. امیدوارم خداوند راهنمای سیومارا کاسترو باشد تا دولتش بتواند بهترین کار را برای همه ما مردمان هندوراس انجام دهد و به هدف توسعه و دموکراسی نائل آید.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز به کاسترو پیروزی در انتخابات را تبریک گفت.

وی در بیانیه‌ای گفت: آمریکا به مردم هندوراس به خاطر انتخابشان و به سیومارا کاسترو به خاطر پیروزی تاریخی‌اش به عنوان نخستین رئیس جمهوری زن هندوراس تبریک می‌گوید. ما مشتاقانه منتظر همکاری با دولت جدید هندوراس هستیم.

سیومارا کاسترو نیز در توییتی گفت: عصفوره پیروزی مرا به رسمیت شناخت. مردم، من شما را ناامید نخواهم کرد.

اقدام عصفوره در قبول نتیجه انتخابات، نگرانی بسیاری از مردم هندوراس را به خاطر راه افتادن مجدد اعتراضات خیابانی خشونت‌آمیز رفع کرد.

سیومارا کاسترو در حال حاضر به عنوان رئیس جمهوری هندوراس با چالش‌های بزرگ و مهمی مواجه خواهد بود. هندوراس از تاثیرات ویرانگر دو توفان شدید در سال گذشته رنج می‌برد. نرخ بیکاری نیز سال گذشته به خاطر رکود اقتصادی ۹ درصد به ۱۰.۹ درصد رسید. گروه‌های تبهکار قدرتمند خیابانی نیز به ارعاب و ترور مردم این کشور ادامه می‌دهند که همین امر علاوه بر عامل‌های اقتصادی باعث مهاجرت ده‌ها هزار تن از مردم هندوراس شده است.   

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar